Darmowa autostrada A1 w weekendy. Kierowcy tępo pędzą pod podniesionymi szlabanami

Od 1 lipca bieżącego roku przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA stał się bezpłatny. Chodzi o odcinki dróg A2 i A4. Do listy dołączył także koncesjonowany odcinek autostrady A1 prowadzący z Torunia do Gdańska, ale ten jest bezpłatny tylko w weekendy. Niestety, z tego powodu wielu kierowców w obszarze bramek nie redukuje należycie prędkości.

Na problem zbyt szybkiej jazdy w obszarze nieczynnych punktów poboru opłat, zwrócili pomorscy policjanci. W weekendy zapory na autostradzie A1 są podniesione, a to oznacza, że zmotoryzowani mogą swobodnie przejeżdżać, bez konieczności zatrzymania pojazdu. Jak czytamy w policyjnym komunikacie prasowym, ułatwienie przejazdu koncesjonowanym odcinkiem A1 wyzwala w zmotoryzowanych nieprawidłowe zachowania. Nie brakuje kierowców przejeżdżających przez bramki z dużymi prędkościami, stwarzających tym samym zagrożenie na drodze. Więcej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Może dojść do uderzenia w punkt poboru opłat

Warto wiedzieć, że pomorski odcinek autostrady A1 jest objęty stałym nadzorem policjantów ruchu drogowego. Kierowcy dojeżdżając do bramek powinni uważać na oznakowanie dotyczące ograniczenia prędkości i stosować się do niego. Zbyt szybka jazda może zakończyć się mandatem i punktami karnymi - zarówno przy bramkach wjazdowych, jak i wyjazdowych z autostrady. Nadmierna prędkość potrafi doprowadzić do zderzenia bocznego z innym pojazdem, a także uderzenia w punkt poboru opłat.

 

Patrole w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych

Pomorscy policjanci jednak nie tylko mierzą prędkość w obszarze punktów poboru opłat. Również na trasie należy się spodziewać mundurowych, którzy wykorzystują w swojej pracy pojazdy oznakowane oraz nieoznakowane. Funkcjonariusze informują, że szczególna uwaga poza prędkością jest zwracana na sposób przewożenia pasażerów, a kiedy dochodzi do zatrzymania, także na stan trzeźwości kierujących.

Darmowa autostrada A1 wyłącznie w wakacyjne weekendy

Przypominamy, że autostrada A1 nie będzie bezpłatna na stałe. Darmowy przejazd obowiązuje wyłącznie w czasie wakacyjnych weekendów. Przez resztę wakacji schemat będzie wyglądać następująco: brak opłat obowiązuje od godz. 12:00 w każdy piątek do godz. 12:00 w poniedziałki. Ostatni weekend, w który będzie obowiązywało zawieszenie poboru, to 1-4 września 2023 r.

Zobacz wideo Niebezpieczne manewry kierowcy Lamborghini na autostradzie A4
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.