Gaśnica samochodowa, jak to z nią właściwie jest? Tabletka wiedzy

Jak to właściwie jest z tą gaśnicą samochodową. Czy jest obowiązkowa, jakie są wymagania, o co chodzi z legalizacją, a do tego jak i gdzie przedłużyć legalizację? Na te i inne pytania odpowiemy w tym materiale.

Polskie przepisy drogowe stawiają przed autami dwa wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia. Pierwszym z wymaganych elementów jest trójkąt ostrzegawczy. Drugim gaśnica. I to niestety z gaśnicą wiąże się większa ilość problemów. Bo urządzenie gaśnicze musi spełnić kilka wymogów ustawowych. To raz. Dwa kluczową kwestią jest też sprawa legalizacji i ewentualnego mandatu w czasie kontroli drogowej. O wymogach stawianych przez prawo przed kierowcami opowiadamy też w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Jakie są wymogi stawiane przed gaśnicą samochodową?

Przepisy wyraźnie mówią o tym, że:

 • gaśnica musi być umieszczona w pojeździe w łatwo dostępnym miejscu. Niech będzie to zatem schowek na rękawiczki czy uchwyt pod fotelem pasażera, a nie przestrzeń pod podłogą bagażnika, gdy kufer jest załadowany walizkami.
 • gaśnica musi zawierać środek gaśniczy o wadze minimum 1 kg.
 • gaśnica musi być typu ABC. To odnosi się do rodzaju środków gaśniczych. I tak A to pożary ciał stałych, które paląc się, nie tylko powodują płomień, ale także ulegają rozżarzeniu, B pożary cieczy i ciał stałych, które paląc się, ulegają stopieniu i C pożary gazów palnych.
 • gaśnica musi mieć homologację potwierdzoną za pomocą naklejki pojawiającej się na jej obudowie.
 • spod obowiązku posiadania gaśnicy wyjęte są wyłącznie motocykle.
Zobacz wideo Autokar stanął w płomieniach w centrum Tomaszowa Lubelskiego. Podróżowało nim 31 osób

Legalizacja gaśnicy samochodowej. Przebieg procedury i cena

Zabawna kwestia dotyczy legalizacji gaśnicy. Urządzenie gaśnicze posiadane w pojeździe musi być wyposażone w naklejkę potwierdzającą jej wykonanie. Tyle... Legalizacja ma jednak datę ważności, a więc okres, w którym producent gwarantuje pełne działanie środka gaśniczego. Legalizacja jest wydawana najczęściej na rok lub dwa lata. Data ważności nie może jednak interesować policjanta czy diagnosty. Przepis mówi bowiem jedynie o urządzeniu posiadającym homologację, a nie ważną homologację.

Prawnego obowiązku dbania o aktualną homologację gaśnicy nie ma. Czy to jednak oznacza, że kierowca ważność homologacji może ignorować? W żadnym razie. Bo w przeciwnym wypadku będzie woził w aucie bezużyteczne urządzenie gaśnicze. Problem z powtórną homologacją jest jeden. W tym celu należy się udać do serwisu PPOŻ. Tam pracownik powinien rozkręcić gaśnicę, sprawdzić stan proszku oraz naboju CO2. Jeżeli wszystko jest ok, za jakieś 5 czy 6 zł przedłuży ważność homologacji. Gdy uzna, że wymiany wymaga np. proszek, cena procedury wzrośnie nawet do 16 zł.

Przedłużenie homologacji nie jest możliwe na okres dłuższy, niż 12 miesięcy. W efekcie nowa gaśnica stanie się niewiele droższa, a jednocześnie będzie miała dwuletnią homologację.

Co jeszcze warto wiedzieć o gaśnicy samochodowej?

Jest jeszcze kilka kwestii, które w tym materiale warto poruszyć. Bo rozmawiając o gaśnicy samochodowej, warto zdawać sobie sprawę z kilku faktów dodatkowych. Tu omówimy ceny gaśnic, ale także ewentualny mandat podczas kontroli drogowej za jej brak.

 1. Gdzie można kupić gaśnicę? To akurat proste. Nie tylko w sklepach PPOŻ. Również w każdym sklepie motoryzacyjnym, ale także markecie z działem motoryzacyjnym. Ceny gaśnic samochodowych startują już od 20 zł.
 2. Przed zakupem gaśnicy w markecie warto sprawdzić ważność jej homologacji. Urządzenia takie czasami miesiącami zalegają na półkach. W skrajnym przypadku może się zatem okazać, że kierowca już w momencie zakupu będzie miał gaśnicę bez ważnej homologacji.
 3. Co oznacza stwierdzenie "mandat za gaśnicę"? Kierowca może zostać ukarany za brak gaśnicy. Przy czym brakiem jest też posiadanie pustego lub zużytego urządzenia. Nie ma możliwości, aby kierujący dostał karę za posiadanie gaśnicy, dla której wygasła legalizacja.
 4. Mandat za gaśnicę teoretycznie możliwy jest także w przypadku, w którym samochód gaśnicę posiada, ale kierowca nie wie, gdzie ona się znajduje. To oznacza, że nie został wypełniony ustawowy wymóg "miejsca łatwo dostępnego".
 5. Ile wynosi mandat za gaśnicę? Podstawą do wystawienia takiej grzywny będzie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten przewiduje karę wynoszącą od 20 do 3000 zł.
 6. Brak gaśnicy samochodowej w czasie kontroli drogowej skończy się tym, że diagnosta może odmówić przedłużenia ważności badania technicznego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.