Co to jest droga dla pieszych i jaki ma znak? Czy można na niej zaparkować samochód?

Dziś porozmawiamy nie o chodniku, a drodze dla pieszych. Droga brzmi niezwykle dumnie. Tylko czy pojawienie się tego określenia to wynik liftingu nazewnictwa, czy zmiana ma bardziej formalny charakter? Sprawdźmy to.

O znaczeniu przepisów podczas codziennej eksploatacji opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Potocznie mówimy o chodniku. Tyle że chodnik tak naprawdę nie jest chodnikiem, a formalnie drogą dla pieszych. To jedynie kwestia nazewnictwa? Żeby się o tym przekonać, wystarczy poruszyć dwie kwestie. Pierwsza dotyczy samej definicji drogi dla pieszych. Druga tego, czy w takim miejscu można zaparkować samochód.

Zobacz wideo Piesza z dzieckiem w ostatniej chwili zatrzymała się przed pasami i uniknęła zderzenia

Jak brzmi definicja drogi dla pieszych?

Definicja drogi dla pieszych (potocznie zwanej chodnikiem) została zapisana w art. 2 pkt 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Brzmi ona tak:

Droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów.

Z powyższego pojęcia wynikają dwie rzeczy. Droga dla pieszych może być samodzielnym tworem funkcjonującym w oderwaniu od drogi dla pojazdów, ewentualnie może się stać jej fragmentem. Poza tym służy przede wszystkim do ruchu pieszych i osób, które poruszają się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Oznakowanie drogi dla pieszych i ruch rowerów

W tym punkcie rodzą się jeszcze dwa pytania:

  1. Czy droga dla pieszych ma dedykowane oznaczenie? Oczywiście, że tak. Na jej początku drogowcy mogą ustawić znak C-16 "droga dla pieszych". Na jej końcu stawia się z kolei oznaczenie C-16a "koniec drogi dla pieszych".
  2. Czy po drodze dla pieszych mogą jeździć rowerzyści? W ściśle określonych przypadkach tak. Mają taką możliwość, gdy na drodze ruch odbywa się z prędkością wynoszącą co najmniej 51 km/h, a do tego nie ma w okolicy ścieżki dla rowerzystów. Uprawnienie to dotyczy też kierujących hulajnogami elektrycznymi czy UTO.

Zasady parkowania pojazdów na drodze dla pieszych

Definicja drogi dla pieszych wskazuje na to, że na niej możliwe jest zatrzymanie lub postój pojazdu. Uprawnienie to nie działa jednak bezgranicznie. Bo kierujący przed wjechaniem na drogę dla pieszych, powinien pamiętać o kilku kluczowych warunkach. Te mocno precyzuje art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowca wykonujący na drodze dla pieszych zatrzymanie lub postój pojazdu musi:

  • ustąpić pierwszeństwa pieszemu wjeżdżając na tę drogę! Nie może też utrudnić mu ruchu.
  • zostawić szerokość chodnika wynoszącą co najmniej 1,5 m.
  • upewnić się, że na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, chyba że na mocy tabliczki umieszczonej pod znakiem drogowym, spod jego działania został wyłączony właśnie chodnik.

Jaki samochód i jak można zaparkować na drodze dla pieszych?

Generalne zasady parkowania na drodze dla pieszych są znane. Tyle że przepisy wybiegają dużo dalej. Bo wskazują jeszcze trzy warunki dodatkowe, o których kierujący musi pamiętać.

  • Na drodze dla pieszych można zaparkować wyłącznie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony.
  • Na drodze dla pieszych można zaparkować cały pojazd przy krawędzi jezdni, ale tylko w przypadku, w którym mówimy o samochodzie osobowym, motocyklu, motorowerze lub wózku rowerowym. Inne pojazdy o DMC do 2,5 tony można parkować przy krawędzi jezdni tylko wtedy, gdy miejsce jest oznakowane znakami drogowymi.
  • W sytuacji, w której pojazd jest umieszczony tylko przednią osią na drodze dla pieszych, jego tył nie może tamować ruchu pojazdów na jezdni.
Więcej o: