Do wypadku doszło w godzinach wieczornych w Nowym Sączu. Trójka nastolatków - dwóch 17-latków oraz 19-latek - postanowiła skorzystać z przejścia dla pieszych ulokowanego na al. Piłsudskiego. Wchodząc na drugą połowę "pasów" zostali potrąceni przez kierowcę czarnego BMW. Niestety, mężczyzna zaczął hamować tuż przed zderzeniem z przechodniami.
Siła uderzenia była tak duża, że młodzi mężczyźni zostali wręcz wyrwani z butów. Całe zajście zostało zarejestrowane przez wideorejestrator należący do kierowcy, który w trakcie wypadku znajdował się na prawym pasie. Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Po przyjeździe na miejsce służb, nastolatkowie zostali natychmiastowo przetransportowani do szpitala. Z informacji przekazanych przez oficera prasowego małopolskiej policji, młodszego inspektora Sebastiana Glenia, dwójka z nich została wypisana jeszcze tego samego dnia. Niestety, najciężej poszkodowany 17-latek nadal pozostaje w szpitalnej placówce. Jego stan jest jednak stabilny i nic nie zagraża jego życiu.
Okazuje się, że za kierownicą czarnego BMW zasiadał 29-letni obywatel Słowacji. Jak przekazuje policja, w czasie wypadku był trzeźwy. Sprawą aktualnie zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu. Mężczyzna wkrótce stanie przed sądem, odpowiadając za spowodowanie wypadku. Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego za taki czyn grozi mu wyrok trzech lat pozbawienia wolności.
Analizując nagranie, na którym zarejestrowano wypadek, trudno nie stwierdzić, że zachowanie kierowcy BMW jest wręcz zadziwiające. Mężczyzna nie zachował szczególnej ostrożności i mimo dobrze oznakowanego przejścia, postanowił wyprzedzić samochód, który wyraźnie zahamował. Miejmy nadzieję, że do tego typu wypadków będzie dochodzić coraz rzadziej, a kierowcy w końcu zaczną respektować przepisy.
Przy okazji po raz kolejny przypominamy, że piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierujący muszą bezwzględnie pamiętać o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić mu pierwszeństwa. Podstawa to także podwyższona czujność w rejonie skrzyżowań. Także sami piesi powinni dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania i przy przechodzeniu przez przejścia, zwłaszcza na jezdniach o wielu pasach ruchu, upewniać się, że mogą bezpiecznie je pokonać.