Czy można wyprzedzić traktor na moście, wiadukcie albo w tunelu?

Traktor powolnie snuje się po drodze. Kierowca zbliża się do mostu, wiaduktu lub tunelu. Czy w takim miejscu może wyprzedzić wolniej jadący pojazd? Przepisy nie mówią o tym w sposób bezpośredni. Odpowiedź mimo wszystko jest oczywista.

O praktycznym znaczeniu przepisów drogowych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Wyprzedzanie jest manewrem szczególnie niebezpiecznym. Pojazd z dużą prędkością na ogół pojawia się na przeciwległym pasie ruchu. Połączenie tych elementów może się stać przyczyną poślizgu czy czołowego zderzenia z innym użytkownikiem drogi. Właśnie dlatego w miejscach szczególnie niebezpiecznych, przepisy zakazują wyprzedzania. Czy most, wiadukt albo tunel jest takim miejscem?

Zobacz wideo 21-letni kierowca w chwilę uzbierał 26 punktów karnych

Wyprzedzanie traktora na moście, wiadukcie albo w tunelu a przepisy

Katalog miejsc, w których wyprzedzanie jest wyłączone z mocy ustawy, określa art 24 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten stwierdza, że "zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany". Traktor bez wątpienia jest pojazdem silnikowym. Tyle że na liście wyjątków wcale mostu, wiaduktu czy tunelu nie ma. To jednak jeszcze nie oznacza, że zawsze i wszędzie na moście, w tunelu czy na wiadukcie wyprzedzać można. Bo jest jeszcze jedna okoliczność.

Zakazy wyprzedzania mogą wynikać z ustawy. Mogą być też dyktowane za pomocą znaków drogowych. Tu szczególne znaczenie mają dwa. Te najczęściej przy jezdni mogą dostrzec kierujący. Mowa o znaku B-25 "zakaz wyprzedzania" i P-4 "linia podwójna ciągła". Tak, linia w sposób bezpośredni nie mówi o zakazie wyprzedzania. Tyle że samochód i traktor nie zmieszczą się w jednym pasie ruchu bez jej przekraczania. Zakaz de facto zatem obowiązuje.

Kiedy można wyprzedzić traktor na moście, wiadukcie albo w tunelu?

Podsumowując, kiedy można wyprzedzić traktor na moście, wiadukcie albo w tunelu? Praktycznie zawsze. Zawsze, jeżeli przy drodze nie stoi znak B-25 lub na jezdni nie ma namalowanej linii P-4, ewentualnie linia jest, ale np. w danym kierunku wyznaczone zostały dwa pasy ruchu. Powiem więcej, w takim przypadku wyprzedzić można nie tylko traktor. Również kombajn, samochód osobowy, autobus, ciężarówkę, motocykl czy rower. Uprawnienie to dotyczy każdego typu pojazdu.

Ile wynosi mandat za wyprzedzanie traktora na moście, wiadukcie albo w tunelu?

W sytuacji, w której przed mostem, wiaduktem lub tunelem pojawia się znak zakazujący wyprzedzania lub linia P-4, kierujący wyprzedzając traktor, może popełnić jedno z dwóch wykroczeń. Mowa o:

  • Naruszeniu przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym B-25, B-26. W tym przypadku mandat wynosi 1000 zł, a w warunkach recydywy nawet 2000 zł. Do konta kierującego w CEPiK funkcjonariusze dopiszą również 15 punktów karnych.
  • Niestosowaniu się do znaku P-4 "linia podwójna ciągła". Mandat wynosi 200 zł. Wykroczenie wiąże się również z otrzymaniem przez kierującego 5 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.