19-latek mógł zginąć przez własną głupotę. Teraz czeka go rozprawa sądowa

Nieodpowiedzialny 19-latek odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dachował osobówką mając 1,8 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci z dąbrowskiej komendy (woj. małopolskie) wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w niedzielę 18 czerwca, około godziny czwartej w nocy, w miejscowości Olesno. Młody człowiek kierujący samochodem osobowym nie utrzymał pojazdu na jezdni, zjechał do przydrożnego rowu i dachował. Więcej o niebezpiecznych zdarzeniach drogowych piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Policjanci wezwani na miejsce zdarzenia zastał roztrzaskane na polu uprawnym auto marki Seat oraz znajdującego się w pobliżu pojazdu 19-latka. Młody człowiek, który był odpowiedzialny za kierowanie samochodem, nie odniósł poważnych obrażeń. Został skontrolowany pod kątem stanu trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec powiatu dąbrowskiego ma w organizmie 1,8 promila alkoholu, co miało bezpośredni wpływ na utratę kontroli nad prowadzoną osobówką.

W związku ze złamaniem prawa, kierowca stracił prawo jazdy i wkrótce odpowie przed sądem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. W konsekwencji kierujący może zostać pozbawiony wolności do 2 lat, otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów silnikowych na minimum 3 lata, a także otrzymać karę finansową na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5000 do 60 000 zł.

Reaguj na widok pijanego kierowcy

Pijanym osobom nie należy pozwalać na jazdę samochodem. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, niezwłocznie poinformujmy o tym właściwe służby. Dzięki obywatelskiej postawie i stanowczej reakcji być może zapobiegniemy tragedii na drodze. Alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym.

Zobacz wideo Popełniłeś przestępstwo, 5 lat już motorem nie pojeździsz
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.