Jakie tablice rejestracyjne będzie mieć Gdańsk? XD

Już niedługo numer rejestracyjny samochodu z Gdańska będzie się zaczynał od liter XD. I nie, to nie jest żart. Skąd jednak pomysł na tak wesołe oznaczenie? To nie decyzja władz miasta. To kwestia nowego rozporządzenia.

Ciekawostki z polskiego rynku motoryzacyjnego znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Gdańsk jest jednym z tych miast, w których już za kilka lat może wyczerpać się pula dostępnych numerów rejestracyjnych. Dziś w takim przypadku władze zmieniają literowe oznaczenie miejscowości. Tak stało się np. w przypadku zmiany numeru z PO na PY czy KR na KK. To jednak chwilowe łatanie dziury. Właśnie dlatego działać postanowił Minister Infrastruktury. Jego rozporządzenie wprowadza coś na kształt reformy systemu oznaczeń. Sięga bowiem dużo dalej, niż do drugiej z liter w numerze rejestracyjnym. W efekcie załatwia problem na dłuższy czas.

Zobacz wideo Pędziła 146 km/h w terenie zabudowanym. Policjantom przyznała, że lubi szybką jazdę

Nowa pula liter dla numerów rejestracyjnych.

Aby dać samorządowcom pole do popisu w kwestii dalszego ustalania numerów rejestracyjnych, minister wydał rozporządzenie, w którym wprowadził coś na kształt awaryjnych liter stanowiących wyróżnik województwa. Po wyczerpaniu obecnej puli kombinacji numerów, część samorządów będzie mogła skorzystać z następujących znaków:

  • litery X zamiast G w województwie pomorskim,
  • litery V zamiast D w województwie dolnośląskim,
  • litery J zamiast K w województwie małopolskim,
  • litery A zamiast W w województwie mazowieckim,
  • litery Y zamiast R w województwie podkarpackim,
  • litery I zamiast S w województwie śląskim,
  • litery M zamiast P w województwie wielkopolskim.

Nowa litera odnosi się nie tylko do długich, ale i krótkich numerów rejestracyjnych. O ile dziś w Gdański oznaczenia takie zaczynają się od litery G i posiadają trzy dodatkowe znaki, o tyle za kilka lat trzy dodatkowe znaki zostaną. Litera G zmieni się jednak w literę X. Takie podejście sprawi, że pula "długich" numerów rejestracyjnych dostępnych w danym mieście i przy oznaczeniu z dwiema literami na początku, zwiększy się o ponad 1,2 mln rekordów. W przypadku krótkich tablic przybędzie ponad 17 tys. rekordów. To oznacza kolejne przeszło dwie dekady spokoju.

XD w Gdańsku to początek. Poznań będzie miał MO, a Wrocław VW

Taki schemat tworzenia numerów rejestracyjnych prowadzi do śmiesznych sytuacji. Na czele pojawiło się oznaczenie XD, które może się stać aktualne w przypadku Gdańska. XD jest humorystyczne, bo w codziennym życiu takie zestawienie liter oznacza podkreślenie żartobliwego charakteru wiadomości czy postu. To coś na kształt spotęgowanego i jeszcze mocniej roześmianego "haha". Tyle że podobnych przykładów nie brakuje. W Poznaniu pojawi się MO, kojarzące się z PRL-ową policją, a Wrocławiu VW, czyli skrót przypominający nazwę marki pojazdów.

Kiedy w Gdańsku pojawią się tablice rejestracyjne XD?

Tablice rejestracyjne XD w Gdańsku wzbudziły potężne zainteresowanie. I temu ciężko się dziwić. Tyle że zanim kierowcy z miasta ruszą do urzędu w celu wymiany oznaczeń na bardziej humorystyczne, powinni wiedzieć o jednym. Tablice takie nie są jeszcze dostępne w Trójmieście i na razie nie będą. Jak oceniają przedstawiciele gdańskiego ratusza, na wyczerpanie puli numerów GD trzeba będzie poczekać dobre trzy lata. Dopiero po tym czasie referaty komunikacji zaczną posługiwać się nowymi wyróżnikami wojewódzkimi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.