Fotoradary dyscyplinują kierowców. Robią mniej zdjęć, ale rekordzistów i tak nie brakuje

Początek 2023 r. to spory spadek w statystykach fotoradarów w Polsce. Okazuje się, że od stycznia do maja 2023 r. charakterystyczne żółte kamery przy drogach oraz zestawy odcinkowych pomiarów prędkości zarejestrowały ponad 300 tys. przypadków przekroczenia prędkości. Rok temu wynik był znacznie wyższy.

Ponad połowa kierowców w Polsce (59 proc.) przekracza dopuszczalną prędkość o 11-20 km/h. Oto jedno ze spostrzeżeń z podsumowania przygotowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Najwyraźniej jeździmy tak, by przynajmniej ograniczyć ryzyko kosztownego zdjęcia z fotoradaru czy odcinkowego pomiaru prędkości.

Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości

Monika Niżniak rzecznik GITD w rozmowie z Moto.pl  

W okresie od stycznia do maja 2023 r. urządzenia rejestrujące – fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości – zarejestrowały ok. 301,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości – to o ponad 27 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wówczas urządzenia zarejestrowały ponad 414 tys. przekroczeń prędkości. Mniej – o niemal 33 proc. – jest również przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym. W tym roku stwierdzono 1063 przypadki.

Rekordzistów i tak jednak nie zabrakło. W tym roku (dane za okres styczeń – maj 2023 r.) GITD wyróżniło trzech niechlubnych rekordzistów, których ukarano mandatem w wysokości 2,5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

Drogowi piraci przyłapani przez fotoradary w 2023 r.

Maj 2023 r. Łopiennik Górny — obszar zabudowany. Kierujący pojazdem marki LEXUS przekroczył prędkość o 97 km/h (147/50)

Kwiecień 2023 r.  Wojszyce — obszar zabudowany. Kierujący pojazdem marki SKODA przekroczył prędkość o 93 km/h (143/50)

Styczeń 2023 r. Warszawa, ul. Trakt Brzeski — obszar zabudowany. Kierujący pojazdem marki HONDA przekroczył prędkość o 90 km/h (150/60)

Znane są także najbardziej zapracowane fotoradary i zestawy odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce. Okazuje się, że w statystykach GITD przewodzą urządzenia w dwóch lokalizacjach. To Warszawa i Naprawa – Skomielna Biała.

Najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce: Warszawa, ul. Ostrobramska-Fieldorfa kierunek Rembertów - 4 827 naruszeń

Najbardziej zapracowany odcinkowy pomiar prędkości: S7 Skomielna Biała, Naprawa - 8 777 naruszeń

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.