Kulisy wyścigu Formuły E w Monte Carlo

Wyścigi Formuły E błyskawicznie zyskują na popularności. Rywalizacja dotyczy nie tylko kierowców ale także konstruktorów. Ile wynosi budżet teamu i jak wyścig wygląda od kulis, dowiecie się z wideo osadzonego w tym materiale.

ABB Mistrzostwa świata FIA Formuły E to seria wyścigów samochodów elektrycznych, które częściej niż w przypadku F1 odbywają się na torach ustawionych w centrach miast. Dlaczego? Bo bolidy Formuły E są cichsze.

Ciekawostką jest, że od 2021 r. wyścig w Monaco odbywa się po niemal identycznej pętli, jak wyścig F1 i ma tę samą długość 3,2 km. Domyślacie się, że dystanse na których rozgrywają się pojedynki Formuły E są zazwyczaj krótsze od tych, na których zmagają się kierowcy F1. Dlaczego? Chodzi o zasięg...

W aktualnym sezonie 2022/23 trwającym od stycznia do lipca odbędzie się w sumie 9 wyścigów, a oprócz Monte Carlo kierowcy pojedynkują się w Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Indiach, RPA, Brazylii, Niemczech, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Wielkiej Brytanii. 

Rywalizuje ze sobą 11 zespołów, każdy wystawia do walki o podium dwa samochody i dwóch kierowców. 

Obecnie na torach możemy podziwiać trzecią generację samochodów wyścigowych Formuła E. Przykładowy bolid Nissana (bo team tej marki miałem okazję odwiedzić) waży 840 kg, rozwija dopuszczoną przepisami moc maksymalną 350 kW, czyli 476 KM i może pojechać z prędkością maksymalną 322 km/h.

Więcej informacji na temat kulis wyścigów Formuły E, znajdziecie w poniższym materiale wideo, który powstał podczas wyjazdu sfinansowanego przez Nissana: 

Zobacz wideo Kulisy wyścigu Formuły E w Monte Carlo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.