Policyjna akcja ruszyła. W długi czerwcowy weekend więcej zatrzymań i dmuchania

Długi weekend czerwcowy to doskonała okazja, aby wyruszyć w trasę po Polsce. Zwłaszcza że wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby zyskać aż wolne 4 dni z rzędu na wypoczynek. W najbliższych dniach nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać więcej policjantów, którzy już rozpoczęli akcję "bezpieczny weekend".

Długi czerwcowy weekend oznacza zwiększoną aktywność kierowców podróżujących po kraju. Pojawi się także więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych oraz użytkowników jednośladów – rowerzystów, motocyklistów, motorowerzystów, a także użytkowników hulajnóg elektrycznych. Czego w najbliższych dniach powinni się spodziewać zmotoryzowani? Więcej na temat długiego czerwcowego weekendu piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Policjanci już od środy 7 czerwca (tuż przed świętem Bożego Ciała) pilnują porządku i czuwają nad bezpieczeństwem. Akcja potrwa do niedzieli 11 czerwca. Na drogach wylotowych z miast, a także na wszystkich popularnych kierunkach urlopowych, należy uważać na patrole ruchu drogowego i funkcjonariuszy kierujących ruchem. Mundurowi będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku.

Policjanci skupią się na trzeźwości kierujących

Na trasach natomiast pojawi się więcej patroli w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami, a mundurowi w punktach kontrolnych przyjrzą się pojazdom pod kątem ich stanu technicznego. Grupy Speed będą przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom, takim jak m.in. przekraczanie dozwolonych prędkości czy wyprzedzanie w miejscach zabronionych. Duża uwaga zostanie skupiona na trzeźwości kierujących, którzy przy kontrolach będą wdmuchiwać powietrze w urządzenia pomiarowe. Uczestnikom ruchu będzie także udzielana wszelka pomoc.

W 2022 roku w długi czerwcowy weekend na drogach zginęły 34 osoby

W ubiegłym roku, w okresie od środy (15 czerwca) do niedzieli (19 czerwca), w całej Polsce doszło do 362 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 34 osoby, a 400 zostało rannych. Ujawniono również 1925 nietrzeźwych kierowców. Natomiast aż 40 871 kierujących dopuściło się przekroczenia prędkości, w tym aż 648 o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Zobacz wideo Policyjny pościg za 23-latkiem w BMW
Więcej o: