Znaki D-3 i C-5 oznaczają coś zupełnie innego. Kierowcy tego nie wiedzą, a potem żałują

Znaki D-3 i C-5 mają cechy wspólne, ale głównie w wymiarze graficznym. W kwestii wyznaczania zasad ruchu drogowego, różnią się i to mocno! Brak znajomości tych oznaczeń może sprawić, że kierowcy będzie grozić nawet 2 tys. zł mandatu.

O znakach drogowych, ale też i przepisach, opowiadamy w poradnikach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Kierowcy i to często pomimo długiego stażu na drogach, nie potrafią odróżnić od siebie znaku D-3 i C-5. I choć tablice wyglądają łudząco podobnie, przekazują kierowcy inne informacje. Inne i w przypadku wykroczenia skrajnie kosztowne. O tym jednak w dalszej części tekstu.

Zobacz wideo Kierowca BMW nazbierał 20 pkt. karnych w 7 sekund. Grozi mu jeszcze 30 tys. mandatu!

Jak brzmią definicje znaków D-3 i C-5?

Znak drogowy D-3 ma niebieskie tło i białą strzałkę. Tak samo jak znak C-5. Tyle że pierwszy znajduje się na kwadratowym, a drugi na okrągłym tle. I to tło decyduje o różnicy w ich znaczeniu. Bo znak informacyjny D-3 "Droga jednokierunkowa" mówi kierującemu o tym, że właśnie wjechał na odcinek, na którym ruch został dopuszczony tylko w jednym kierunku – dokładnie tym, w którym się porusza. Znak nakazu C-5 "Nakaz jazdy prosto" z kolei w żaden sposób nie odnosi się do kierunkowości jezdni czy drogi. Informuje o nakazie jazdy prosto, czyli powstrzymaniu się od jakichkolwiek skrętów w lewo w prawo czy zawracania.

Znaki D-3 i C-5 wskazują na konkretne zasady ruchu

O znakach D-3 i C-5 warto wiedzieć jeszcze kilka rzeczy.

  • Tablica D-3 zmienia przepisy w zakresie skrętu w lewo – auto należy ustawić przy lewej krawędzi, a nie osi jezdni. Poza tym gdy pod znakiem D-3 pojawi się tabliczka "nie dotyczy" z symbolem roweru, to oznacza że ruch rowerowy na danej drodze jest dopuszczony dwukierunkowo. Trzeba o tym pamiętać!
  • Znak C-5 jest bardzo często spotykany nie tylko w miastach, ale również przy wjeździe na autostrady lub drogi szybkiego ruchu.

Pomijając różny sposób regulowania ruchu, znaki D-3 i C-5 dzieli dużo więcej. Pierwszy mówi o DRODZE jednokierunkowej. Poza tym obecność tablic D-3 sprawia, że można wyprzedzić inne auto z prawej strony już przy dwóch pasach ruchu wyznaczonych na jezdni. Tablica C-5 wskazuje z kolei na nakaz obowiązujący na JEZDNI. Jezdnia jest tylko częścią drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów.

Mandat za wykroczenie za znakiem D-3 i C-5

Znaki D-3 i C-5 wskazują na konkretne zasady ruchu drogowego. Ich złamanie może się zakończyć karą wlepioną kierującego w ramach postępowania mandatowego. O jakich konkretnie grzywnach mowa?

  • wjechanie pod zakaz (przy znaku D-3 z drugiej strony drogi stawia się znak zakazu wjazdu) – mandat 250 zł i 2 punkty karne,
  • niezastosowanie się do znaku C-5 – mandat 250 zł i 5 punktów karnych,
  • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych – mandat 2000 zł i 6 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.