Usunęli naklejki rejestracyjne. Musisz ją zdrapać z auta? Mandaty są, ale... teoretyczne

Naklejka rejestracyjna? Jaka naklejka? Od zeszłego roku w polskich przepisach nie ma takiego terminu. A to z prawnego punktu widzenia oznacza jedną potencjalnie mandatową sytuację dla kierowcy. Sprawdź o czym mówimy.

Kolejne porady w zakresie praktycznego zastosowania przepisów publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

4 września 2022 roku po dokładnie dwóch dekadach skończyła się w Polsce historia naklejek rejestracyjnych. Nowe nie są wydawane, a stare... No właśnie, co ze starymi? Te kierowcy spokojnie mogą zerwać. A właściwie to czasami nawet powinni. Bo – jak bardzo paradoksalnie by to nie brzmiało – za ich obecność może grozić mandat. Czysto teoretyczny, ale zawsze.

Zobacz wideo Nowy rekordzista? 205 punktów karnych i 27 tys. zł na motocyklu

Naklejkę z rejestracją z szyby trzeba usunąć czy tylko można to zrobić?

Od września 2022 roku w polskim systemie prawnym nie ma takiego dokumentu jak naklejka rejestracyjna. Oznacza to mniej więcej tyle, że wlepki, które przez ostatnie dwie dekady kierowcy przyklejali do przedniej szyby aut, stały się po prostu wlepkami. Obecnie to coś na kształt zabawnych naklejek z Garfieldem czy napisem "sfinansowane z programu 500+". Straciły jakąkolwiek moc i tak naprawdę nie muszą nawet przedstawiać aktualnego numeru rejestracyjnego.

Czy zatem można się pozbyć naklejki rejestracyjnej w aucie, które miało ją wcześniej legalnie wydaną w wydziale komunikacji? Oczywiście, że tak. Przepisy nie stoją na przeszkodzie. Tym bardziej, że samo usunięcie wlepki nie jest przesadnie skomplikowane. Warto jednak pamiętać o tym, że usunięcie naklejki jest możliwością, a nie obowiązkiem. Wcale nie trzeba tego robić przymusowo.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby? To można wykonać w kilku krokach. Opisujemy je poniżej.

  1. Na początek szybę trzeba podgrzać np. suszarką. Strumień ciepłego powietrza należy kierować bezpośrednio na naklejkę i jej najbliższe okolice. Część osób zaleca również rozgrzanie szyby od zewnętrznej strony.
  2. Jeżeli czynność przeprowadzamy w chłodny dzień, pamiętajmy by ostrożnie i w miarę równomiernie rozgrzać wcześniej przednią szybę. Kierowanie punktowo gorącego strumienia powietrza na szkło w mroźny dzień, może doprowadzić do jego pęknięcia.
  3. Po kilkuminutowym rozgrzewaniu naklejki należy podważyć róg folii żyletką, skrobakiem do szyb lub paznokciem. W przypadku używania wspomnianych narzędzi, zachowajmy ostrożność, by przypadkowo nie zarysować powierzchni szkła.
  4. Naklejkę należy zdzierać z wyczuciem, ale zdecydowanie. Najlepiej pociągając za nią w dwóch miejscach jednocześnie.

Mandat za naklejkę z rejestracją na szybie. Nie za jej brak, a obecność!

Naklejki od 4 września 2022 roku są ignorowane przez diagnostów i policjantów. Choć przez tych drugich nie zawsze. Bo jest przypadek, w którym wlepką na przedniej szybie nadal zainteresować się mogą. I nie dotyczy on jej stanu, a raczej miejsca umieszczenia. Gdyby kierowca przykleił zbyt wysoko naklejkę z numerem rejestracyjnym, policjant może uznać, iż wkracza ona w pole widzenia lub ogranicza widoczność. W takim przypadku działa art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Wykroczenie przeciwko tzw. innym przepisom pozwala funkcjonariuszowi na wypisanie grzywny wynoszącej od 20 do 3000 zł.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że powyższy akapit przedstawia potencjalną i możliwą karę. To nie oznacza, że policjanci będą przesiewowo sprawdzać miejsce umieszczenia naklejek i masowo karać kierowców. Prowadzący powinien mieć jednak świadomość, że przy odrobinie pecha i po spotkaniu złośliwego policjanta na drodze, może taką karę otrzymać.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.