Czeska policja używa ciężarówki by zatrzymać pirata. A polska?

Jak zatrzymać drogowego pirata? Kiedy zwykła policyjna blokada nie wystarczy należy sięgnąć po środki większego kalibru. W Czechach policjanci wykorzystali cywilną ciężarówkę w formie barykady. Czy policja w Polsce może sięgnąć po podobne środki?

Polski kierowca dał się we znaki służbom w Czechach i w Niemczech. Podróżując skradzionym Mercedesem GLE sforsował drogowe blokady przygotowane przez niemiecką policję. Na dobre utknął dopiero na barykadzie ustawionej w Czechach. 

Na autostradzie D8 czeska policja wykorzystała cywilną ciężarówkę Volvo FH z naczepą. Kierowcy nakazano ustawienie pojazdu w poprzek autostrady. Okazało się, że nawet duża ciężarówka z naczepą nie zniechęciła złodzieja. Ciężkim SUV-em usiłował przecisnąć się pomiędzy Volvo a betonowymi barierami. Wprawdzie udało mu się ominąć blokadę, ale niestety za cenę poważnego uszkodzenia SUVa. W Mercedesie zniszczył przednie zawieszenie i urwał koło. Uszkodził także ciężarówkę.

Zobacz wideo Policyjny pościg

Cywilna ciężarówka jako drogowa blokada w Polsce

Czy w podobnej sytuacji polska policja mogłaby sięgnąć po podobne środki? Policjant z mazowieckiej drogówki przyznał w rozmowie z Moto.pl, że nic nie stoi na przeszkodzie, by cywilną ciężarówkę wykorzystać w roli drogowej barykady w naszym kraju. Stwierdził, że wprawdzie kierowca może zignorować prośbę funkcjonariusza, ale nie zna żadnego przypadku w którym policja spotkała się z odmową. - Do takich zdarzeń jak w Czechach zwykle dochodzi bardzo rzadko. Nie każda ciężarówka nadaje się jako barykada. Ze względów bezpieczeństwa nie zablokujemy drogi przy użyciu pojazdu z cysterną - stwierdził.

A jak może wyglądać zatrzymanie drogowego pirata przy wykorzystaniu pomocy kierowcy dużego pojazdu? Jedno z takich zdarzeń zarejestrowała policyjna kamera umieszczona w radiowozie. W lutym 2023 r. doszło do pościgu za białym BMW we Wschowej. 21-letniego kierowcę BMW zatrzymano dopiero wówczas, gdy zatrzymał się przed zaparkowanym busem, a drogę ucieczki zagrodziła ciężarówka nadjeżdżająca z naprzeciwka.

Dlaczego 21-latek uciekał przed policją? Okazało się, że mężczyzna był poszukiwany. Nie zgłosił się do zakładu karnego celem odbycia kary więzienia (sąd wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności). Na jednej karze z pewnością się nie skończy. Mężczyzna odpowie także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, jazdę bez uprawnień i ważnych badań technicznych. Więcej informacji na temat motoryzacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: