Dokładnie 19 stycznia 2013 roku w Polsce zniknęło bezterminowe prawo jazdy. Załóżmy zatem taki scenariusz: przed tą datą kierowca zdobył kategorię B, a po tej dacie kategorię C. Czy to oznacza, że po wydaniu nowego dokumentu po egzaminie na kolejną kategorię, prowadzący straci bezterminowe prawo jazdy?
Odpowiedź jest mało jednoznaczna. Bo brzmi: i tak, i nie. Tak, bo nowe uprawnienie będzie ważne przez maksymalnie 15 lat. Termin jego obowiązywania zależy w dużej mierze od tego, na jaki okres zaświadczenie wydał lekarz orzecznik. Równie dobrze termin ważności może zostać skrócony z uwagi np. na pojawienie się wady wzroku. Nie, bo stare uprawnienie musi pozostać bezterminowe. I powody przemawiające za takim stanem rzeczy są dwa.
Kwestia zachowania bezterminowego prawa jazdy tyczy się również wymiany dokumentu z uwagi na jego zgubienie czy zmianę danych zawartych na nim. Tu czynność również w żaden sposób nie odnosi się do nadawania uprawnień i terminu ich obowiązywania. Tej kwestii postępowania administracyjne dotyczyć nie może. A jedyny legalny powód do zmiany terminu ważności prawa jazdy pojawi się w latach 2028 – 2033. To wtedy na mocy ustawy każdy dokument bezterminowy będzie musiał zmienić się w terminowy.
Po ustawowo określonej wymianie terminowe stanie się prawo jazdy. Uprawnienia nadal będą bezterminowe. To niezwykle ważne!
Może się okazać, że w wyniku błędu urzędniczego, podczas dopisywania kolejnej kategorii do prawa jazdy, bezterminowe uprawnienie zmieni się w terminowe. Co wtedy? Po pierwsze konieczne jest napisanie odwołania od decyzji administracyjnej. Jeżeli to by nie pomogło, istnieje możliwość zaskarżenia decyzji starosty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I przykładów wyroków na korzyść kierowców naprawdę nie brakuje. Zazwyczaj po decyzji sądu, starości są zobligowani do korygowania zapisów w dokumencie.