To formalne potwierdzenie tego, że kierowca ma wykupione ubezpieczenie. Zwykle używa się nazwy Zielona Karta Kierowcy lub Zielona Karta OC. Możecie się spotkać z dwoma określeniami. Wyrobienie Zielonej Karty zajmuje niewiele czasu, a często jest też darmowe (lub opłata nie jest wygórowana), ale wielu kierowców o niej zapomina. Temat wraca, kiedy za kolizję lub wypadek za granicą musi zapłacić z własnej kieszeni, nawet wtedy, jeśli posiada aktualne ubezpieczenie.
W Unii Europejskiej Zielona Karta nie będzie potrzebna. Wystarczy standardowe, krajowe potwierdzenie ważnego ubezpieczenia. Tak samo jest w Szwajcarii, Norwegii czy na Islandii. W zeszłym roku do tej listy dopisaliśmy Wielką Brytanię, Irlandię Północną oraz Czarnogórę. Wciąż jednak zostało kilka krajów, w których dodatkowy dokument może się przydać. Kraje Europy (lub bliskie Europy), w których Zielona Karta OC jest obowiązkowa, to m.in:
Najprostszą metodą wyrobienia Zielonej Karty OC jest skontaktowanie się ze swoim ubezpieczycielem i poinformowanie go o chęci wyrobienia dokumentu. Wystarczy podać swoje dane oraz informację dokąd i w jakim terminie będziemy podróżować. Ubezpieczyciel wystawi Zieloną Kartę (pod warunkiem, że mamy aktualne ubezpieczenie) minimum na 15 dni, ale nie dłużej niż na rok. Cała procedura zajmuje kilka dni i najczęściej jest bezpłatna, choć zdarza się, że niektórzy ubezpieczyciele życzą sobie za wyrobienie Zielonej Karty kilkadziesiąt złotych. Warto jednak rozpocząć wyrabianie Zielonej Karty OC z odpowiednim wyprzedzeniem - szczyt urlopowy może wydłużyć okres oczekiwania na dokument.
Warto pamiętać, że nie ma obowiązku wyrabiania Zielonej Karty OC u swojego ubezpieczyciela. Jeśli mamy mało czasu, można spróbować skrócić okres oczekiwania na dokument, dzwoniąc do innych towarzystw ubezpieczeniowych.
Jeśli będziecie wyjeżdżać własnym samochodem, to warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniem. Przydać może się np. krótkoterminowe ubezpieczenie Auto Assistance. Zawiera się je na czas wyjazdu i obowiązuje zwykle na terenie większości krajów Europy. Ceny, objęte nim kraje i zakres takiego ubezpieczenia zależy oczywiście od oferty waszego ubezpieczyciela. Większość zapewnia pomoc techniczną w przypadku awarii samochodu. Niektóre zakłady zapewnią także samochód zastępczy, a jeśli uszkodzenie auta jest poważne i nie kierowca oraz pasażerowie nie mają jak wrócić - nocleg. Przed dłuższą trasę po Europie na pewno warto przemyśleć taki zakup.