Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że nowa znacznie polepszy połączenie Dolnego Śląska z Warszawą. Zamiast na węźle Łódź Południe wjeżdżać na A1, a potem na zatłoczoną A2 kierowcy będą mogli wybrać bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego. S8 ułatwi podróż, przejmując część ruchu z bardzo zatłoczonej A2 (na odcinku Łódź - Warszawa), a także z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim.
Łącznik węzłów Łódź Południe i Kozeni to aż 60 km dwujezdniowej drogi ekspresowje o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Oczywiście zbudowane będzie cała infrastruktura dookoła: bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska. Cieszyć się mogą mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, którzy zyskają połączenie z Łodzią. Skróci się też czas przejazdu między Warszawą a Wrocławiem. GDDKiA mówi też, że:
trasa skomunikuje województwo łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Przyszła droga będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko w komunikacji lokalnej, ale także dla całego transportu krajowego i zagranicznego ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowego przewozu towarów.
W oficjalnym komunikacie czytamy, że pięć firm chce opracować Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Wszystkie propozycje potencjalnych wykonawców mieszczą się w założonym budżecie:
Wykonawca ma opracować STEŚ-R wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla tej inwestycji. Zostanie wybrany jeszcze w 2023 r., a w 2025 r. ma być złożony wniosek o DŚU. Wtedy będą mogły ruszyć poważniejsze prace.
Droga ekspresowa S8 to jedna z najważniejszych dróg w kraju. Docelowo ma połączyć Kłodzko przu granicy z Czechami z Choroszczą w okolicach Białegostoku. Planowana długość to około 640 km, z czego zbudowano już ponad 560 km. S8 przebiega przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Łączy m.in. Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Ma też swoją nazwę z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko literę i cyfrę. To Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej.