Podchwytliwe ograniczenia prędkości. Na ekspresówce nie zawsze jest 120 km/h

Jak ekspresówka, to zawsze 120 km/h. Też wychodzicie z takiego założenia? A więc musimy was poinformować, że założenie to jest całkowicie błędne. Bo na drodze ekspresowej równie dobrze limit prędkości może spaść do powiedzmy 70 km/h.

O ograniczeniach prędkości, ale też innych przepisach drogowych opowiadamy również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Droga ekspresowa jest przygotowana do wyższych prędkości. Jest oddzielona od ruchu pieszych i rowerzystów, a do tego często posiada po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. I choć kierowcom kojarzy się z ograniczeniem prędkości do 120 km/h, nie zawsze obowiązuje taki limit. Czasami jest on dużo niższy.

Zobacz wideo Kierowca BMW pędził 204 km/h drogą ekspresową

Z jaką prędkością można jechać drogą ekspresową?

Kwestie ograniczeń prędkości omawia art. 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten w ust. 3 wskazuje że prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym wynosi w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

 • 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej,
 • 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej.

W skrócie, gdy droga ekspresowa ma dwie jezdnie oddzielone np. pasem zieleni, limit prędkości to 120 km/h. Gdy ruch w obydwu kierunkach odbywa się na jednej jezdni, ograniczenie prędkości maleje o 20 km/h.

Prędkość na ekspresówce może być niższa. Decyduje o tym znak B-33

Przepisy, przepisami. Są jednak przypadki, w których dopuszczalna szybkość jazdy na drodze ekspresowej może zostać dodatkowo obniżona. Stanie się tak w przypadku, w którym przy trasie drogowcy ustawią znak B-33 "Ograniczenie prędkości". Czemu prędkość bywa dodatkowo ograniczana? Powodów może być kilka. Mowa o remoncie, szczególnie niebezpiecznym odcinku lub np. ostrym zakręcie. Dlatego zawsze pamiętajcie o uważnej obserwacji drogi i patrzeniu na znaki.

Wyobraźmy sobie, że na danym odcinku prowadzone są prace remontowe. Drogowcy z uwagi na swoje bezpieczeństwo ograniczyli dozwoloną prędkość do 50 km/h. To oznacza, że auto jadące z prędkością 120 km/h, czyli teoretycznie przepisową, porusza się aż o 70 km/h za szybko!

Mandat za przekroczenie prędkości na drodze ekspresowej

Kierowca, który nie zna przepisów, ewentualnie nie zwróci uwagi na ograniczenie prędkości, ryzykuje mandatem. Szczególnie że także drogi ekspresowe są patrolowane np. przez nieoznakowane radiowozy i grupę Speed. Ile wynosi mandat za prędkość na drodze ekspresowej? Tyle co każdy inny mandat, a więc:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 pkt karny,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt karne,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 pkt karne,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 pkt karnych,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt karnych,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 9 pkt karnych,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 11 pkt karnych,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 13 pkt karnych,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 14 pkt karnych,
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 15 pkt karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.