Nie krzycz, nie trąb, opanuj nerwy. Bądź grzeczny za kierownicą nie tylko 5 kwietnia

Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach. Jak w prosty sposób radzić sobie w aucie z negatywnymi emocjami i frustracją?

5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Jego celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami i jednoczesne uświadamianie, by zawsze zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.

Z badań Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) wynika, że ponad 80 proc. kierowców przynajmniej raz w tygodniu obserwuje agresywne zachowania na drogach takie jak: oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewiele ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje.

ITS w Dniu Grzeczności za Kierownicą przypomina o kilku uniwersalnych zasadach, które przydają się przez cały rok:

  • Bądź wyrozumiały, gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast.
  • Kieruj przewidywalnie - używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów.
  • Bądź pomocny, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje.
  • Parkuj poprawnie, zgodnie z przepisami - tak, by zajmować jedno miejsce.
  • Używaj lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej używaj) tylko do wyprzedzania.
  • Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym.
  • Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe.
  • Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów.
  • Pamiętaj o uśmiechu, nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować. 

Pozytywne emocje rozładowują drogowe napięcie oraz pozwalają budować lepsze relacje z otoczeniem. Kiedy reakcje za kierownicą są stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu, jazda samochodem jest bezpieczniejsza.

Więcej wiadomości na temat kierowców znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo 79-letni kierowca dał przykład, jak nie wyprzedzać
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.