Policja wyruszyła na łowy. Wysokie mandaty dla nieostrożnych kierowców

31 marca policja przeprowadzi ogólnopolską akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu". Na celowniku drogówki znajdą się jednak nie tylko prowadzący jednośladów, ale również kierowcy pozostałych pojazdów.

Dzisiaj na nasze drogi wyjechało zdecydowanie więcej radiowozów, także tych nieoznakowanych, niż zazwyczaj. Wszystko w związku z akcją "Jednośladem bezpiecznie do celu". Policjanci zwrócą szczególną uwagę na kierowców jednośladów, co nie oznacza, że pozostali kierowcy mogą odetchnąć z ulgą.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Działania policji związane są z rozpoczęciem się sezonu motocyklowego. Jak przekazał redakcji portalu Dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - "Rusza sezon na jednoślady, stąd od dziś ogólnopolska akcja "Jednośladem bezpiecznie do celu" i prośba o bezpieczną jazdę. Rowerzyści, motocykliści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch to także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". 

Właśnie z tego powodu policja będzie uświadamiała użytkownikom jednośladów, że w ich przypadku każde zdarzenie drogowe, w którym uczestniczą, może mieć dla nich poważne konsekwencje. Często, na pierwszy rzut oka niegroźne stłuczki, kończą się dotkliwymi urazami, a nawet śmiercią. W 2022 roku policja odnotowała łącznie 21 322 wypadów drogowych, w których życie straciło 170 rowerzystów, 153 motocyklistów i 48 użytkowników motorowerów. 

Najczęściej do darzeń z udziałem motocyklistów, rowerzystów oraz użytkowników e-hulajnóg prowadzi nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, a także nieostrożne przejeżdżanie przez przejazdy dla rowerów. Wina nie leży jednak jedynie po stronie kierowców aut. Wielu użytkowników jednośladów, zwłaszcza osoby młode korzystające z e-hulajnóg, nie zna dostatecznie dobrze przepisów, co prowadzi do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Zobacz wideo

Wysokie mandaty

Nieostrożna jazda może wiązać się z wysokimi mandatami. Aktualnie na liście wykroczeń, za które można otrzymać 15 pkt karnych, znajduje się 21 pozycji. Należy do nich m.in. nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście wjeżdżającemu na przejazd, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h, czy też zignorowanie zakazu wyprzedzania.

"Przypominam kierowcom, że w myśl nowego taryfikatora mandat karny za wykroczenie polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim wynosi pierwszy raz: 1500 zł. Taka sama stawka grozi za niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego rowerzysty".  – przekazał redakcji portalu Dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.