Nad przejściem dla pieszych zawisł dron. Kierowcy wpadali jeden po drugim

Nieuwaga lub świadome lekceważenie zasad panujących w okolicy przejść dla pieszych może kosztować kogoś utratę zdrowia lub życia. Z tego powodu policjanci coraz częściej takie obszary obserwują z powietrza.

Zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych obowiązuje wszystkich zmotoryzowanych. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. W sytuacji bezpośredniego kontaktu pojazdu z osobą znajdującą się na przejściu, konsekwencje takiego zdarzenia bywają niejednokrotnie tragiczne w skutkach.

Policjanci co jakiś czas organizują działania, podczas których z powietrza przyglądają się uczestnikom ruchu drogowego. Tym razem obserwacja dotyczyła zachowań kierujących pojazdami właśnie w obszarze przejść dla pieszych. Służbowy dron zawisł w Bydgoszczy nad skrzyżowaniem ulic Głowackiego i Wyszyńskiego oraz nad drogą krajową nr 10 w Przyłubiu.

 

Zmotoryzowani popełniający wykroczenia mające wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, wpadali jeden po drugim. Zwykle popełnianym przez kierowców wykroczeniem było wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych lub bezpośrednio na przejściu. Funkcjonariusze ujawnili w sumie 11 takich przewinień. W ośmiu przypadkach kontrola drogowa wiązała się z mandatem, a trzy sytuacje zakończono pouczeniem. Kara za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem to mandat w wysokości 1500 zł oraz 15 pkt karnych.

Stosowanie zasady ograniczonego zaufania

Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu lub na nie wchodzącego.

Pieszy natomiast powinien mieć świadomość, że kierujący nie ma możliwości zatrzymania pojazdu w miejscu, dlatego przed przekroczeniem jezdni obowiązkowe jest upewnienie się, że nie wchodzi się bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy zachować ostrożność, nie wolno przekraczać jezdni przy czerwonym świetle, a używanie smartfona podczas przechodzenia po pasach jest zabronione. Pieszy swoje bezpieczeństwo może dodatkowo zwiększyć dzięki stosowaniu elementów odblaskowych, których noszenie jest obowiązkowe po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Więcej wiadomości na temat kontroli drogowych znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.