CBŚP i warszawska samochodówka rozbiła 14-osobową grupę przestępczą. Bandyci byli wyjątkowo brutalni

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji wspólnie z CBŚP rozpracowali działającą od 2014 roku grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów, rabunkami bankomatów oraz napadami, podczas których przestępcy podawali się za policjantów.

Działania w celu ustalenia pełnego składu grupy funkcjonariusze rozpoczęli w lipcu ubiegłego roku. W ich toku zebrali odpowiedni materiał dowodowy, jak również zidentyfikowali członków szajki. Oprócz kradzieży samochodów zajmowali się również napadami na transporty towarów (głównie elektroniki) oraz rozbojami. Mężczyźni odznaczali się wyjątkową brutalnością — pokrzywdzone przez nich osoby często odnosiły poważne obrażenia.

Więcej informacji o działaniach policji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

W wyniku akcji zatrzymanych zostało dziewięciu członków grupy w wieku od 30 do 52 lat. Pozostałych pięciu zostało doprowadzonych z zakładów karnych, gdzie odbywało wcześniej zasądzone wyroki, czy też trafiło do tymczasowego aresztu.

Jak przekazała Edyta Adamus z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji - "Z uwagi na to, że w skład grupy wchodzili przestępcy z wieloletnim stażem, znający metody działania Policji, prowadzone w stosunku do nich czynności były prowadzone z dużą ostrożnością".

Zobacz wideo

Jak dodała Adamus, z uwagi na to, że mężczyźni często opuszczali swoje miejsca zamieszkania przed świtem, kontrterroryści wkroczyli do nich jednocześnie w godzinach wczesnorannych. "Synchronizacja działań miała uniemożliwić podejrzewanym i ich rodzinom kontakt w celu ostrzeżenia z innymi członkami grupy" - przekazała przedstawicielka WKS stołecznej komendy.

W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli siedem samochodów o łącznej wartości 724 tys. zł, gotówkę w kwocie 47 tys. zł, 11 granatów, 350 sztuk nielegalnej amunicji, a także silikonowe maski, kastety, podrobione legitymacje policyjne, airsoftowe pistolety imitujące broń palną, kajdanki, kilkanaście urządzeń elektronicznych służących do kradzieży pojazdów, a także skradzione części samochodowe oraz tablice rejestracyjne.

Prokurator przedstawił zatrzymanym członkom grupy 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, 60 zarzutów kradzieży z włamaniem i usiłowania kradzieży z włamaniem samochodów, 15 zarzutów kradzieży z włamaniem do bankomatów. Ponadto zatrzymani będą odpowiadali za 19 paserek, pięć rozbojów i pozbawienia wolności podając się za funkcjonariuszy policji.

Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował 12 zatrzymanych na okres 3 miesięcy. Oskarżonym grożą wieloletnie wyroki więzienia.

OFERTY AVANTI24.PL: Znane marki czyszczą magazyny na wiosnę! Torebki Ralph Lauren, Pinko lub Michael Kors kupisz za ułamek ceny

Więcej o:
Copyright © Agora SA