Trzy znaki, które zmieniają wszystko. Jesteś z prawej i NIE masz pierwszeństwa

To że kierowca wjeżdża na skrzyżowanie z prawej strony, nie zawsze oznacza że automatycznie otrzymuje pierwszeństwo przejazdu. Bo przepisy znają trzy znaki, które mocno zmieniają tą zasadę.

Przepisy ruchu drogowego w pigułce? Kolejne poradniki przeczytasz również w serwisie Gazeta.pl.

Ruch drogowy rządzi się wieloma zasada. Absolutną podstawę stanowi jednak reguła prawej dłoni. Ta została zapisana w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym i mówi wyraźnie o tym, że "kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony (...)". Warto jednak pamiętać o tym, że zasada ta nie działa zawsze.

Zobacz wideo Kierowca ciężarówki wymusił pierwszeństwo na motocykliście. Teraz szuka go czeska policja

Droga wewnętrzna, strefa zamieszkania i strefa ruchu. Znaki zmieniają pierwszeństwo!

Kiedy nie można sugerować się zasadą prawej dłoni? Chociażby wtedy, gdy ruchem na skrzyżowaniu kieruje policjant, sygnalizacja drogowa lub znaki. A jeżeli o znakach już mowa, dodatkowo kasują ją także trzy oznaczenia. Wskazujemy je poniżej.

  • znak drogowy D-47 informuje kierowcę o tym, że wyjeżdża właśnie z drogi wewnętrznej.

Znak D-47Znak D-47 Znak D-47

  • znak drogowy D-41 informuje kierowcę o tym, że wyjeżdża właśnie ze strefy zamieszkania.

Znak D-41Znak D-41 Znak D-41

  • znak drogowy D-53 informuje kierowcę o tym, że wyjeżdża właśnie ze strefy ruchu.

Znak D-53Znak D-53 Znak D-53

W przypadku występowania tych trzech oznaczeń pojazd jest traktowany jakby włączał się do ruchu. W skrócie, nie podlega zasadzie prawej dłoni, a więc wszyscy inni użytkownicy danego skrzyżowania pojadą jako pierwsi. Pamiętanie o tej zasadzie jest o tyle kluczowe, że może stworzyć sytuację niebezpieczną i potencjalnie skutkującą kolizją drogową. Co więcej, nawet wymuszenie pierwszeństwa, które nie poskutkuje zderzeniem drogowym, rodzi potencjalnie konsekwencje mandatowe.

Kierowca za wymuszenie pierwszeństwa dostanie co najmniej 1100 zł mandatu i 10 punktów karnych.

Droga wewnętrzna, strefa zamieszkania i strefa ruchu. O czym jeszcze pamiętać?

Na koniec jeszcze drobne przypomnienie. Jakie zasady ruchu dotyczą drogi przed minięciem jednego z trzech powyższych znaków drogowych? A więc:

  • na drodze wewnętrznej przepisy ruchu drogowego obowiązują w ramach zasad wyznaczonych przez właściciela terenu na podstawie znaków i sygnałów drogowych oraz w celu uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób.
  • w strefie zamieszkania pieszy ma zawsze pierwszeństwo, maksymalna prędkość to 20 km/h, a do tego auta parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
  • w strefie ruchu w pełni obowiązują przepisy prawa o ruchu drogowym. To one określają kwestię pierwszeństwa, parkowania czy prędkości.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.