Przepisy ruchu drogowego w pigułce? Kolejne poradniki przeczytasz również w serwisie Gazeta.pl.
Ruch drogowy rządzi się wieloma zasada. Absolutną podstawę stanowi jednak reguła prawej dłoni. Ta została zapisana w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym i mówi wyraźnie o tym, że "kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony (...)". Warto jednak pamiętać o tym, że zasada ta nie działa zawsze.
Kiedy nie można sugerować się zasadą prawej dłoni? Chociażby wtedy, gdy ruchem na skrzyżowaniu kieruje policjant, sygnalizacja drogowa lub znaki. A jeżeli o znakach już mowa, dodatkowo kasują ją także trzy oznaczenia. Wskazujemy je poniżej.
W przypadku występowania tych trzech oznaczeń pojazd jest traktowany jakby włączał się do ruchu. W skrócie, nie podlega zasadzie prawej dłoni, a więc wszyscy inni użytkownicy danego skrzyżowania pojadą jako pierwsi. Pamiętanie o tej zasadzie jest o tyle kluczowe, że może stworzyć sytuację niebezpieczną i potencjalnie skutkującą kolizją drogową. Co więcej, nawet wymuszenie pierwszeństwa, które nie poskutkuje zderzeniem drogowym, rodzi potencjalnie konsekwencje mandatowe.
Kierowca za wymuszenie pierwszeństwa dostanie co najmniej 1100 zł mandatu i 10 punktów karnych.
Na koniec jeszcze drobne przypomnienie. Jakie zasady ruchu dotyczą drogi przed minięciem jednego z trzech powyższych znaków drogowych? A więc: