Czy policjant musi się wylegitymować podczas kontroli? W 2023 r. jest ważna zmiana

Nie tylko kierowca ma obowiązki podczas kontroli drogowej. Policjant również. I kiedy będzie wam pokazywał legitymację, to zwróćcie uwagę na nowości. Wtedy będziecie mieć pewność, że to rzeczywiście nieumundurowany policjant.

Kontrola drogowa to jedno z podstawowych narzędzi i zadań policji drogowej. I nie dotyczy tylko wykroczeń popełnionych przez kierowcę. Często to jest elementem rutynowych działań sprawdzających - podstawę taką daje art. 129 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kontrola drogowa jest dość dokładnie opisana w prawie. A takie dokumenty jak rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. precyzują jej przebieg oraz wskazują jakie uprawnienia ma funkcjonariusz.

Zobacz wideo Służby schwytały członków gangu przemycającego bazę metamfetaminy. Działali m.in. w Polsce!

Czy policjant musi się wylegitymować?

Policjant powinien wydać kierowcy polecenie za pomocą ręki, tzw. lizaka lub np. latarki w sytuacji, w której na dworze robi się ciemno. Po zatrzymaniu pojazdu powinien przedstawić się, podać stopień służbowy, a do tego przyczynę prowadzenia kontroli drogowej. Gdy policjant ma na sobie mundur, nie musi okazywać legitymacji służbowej. Jeżeli jest po cywilnemu, legitymację musi wyciągnąć i pokazać w taki sposób, aby kontrolowany miał możliwość odczytania zapisanych w niej personaliów, a nawet ich spisania.

Warto pamiętać o tym, że nieumundurowany policjant może zatrzymać pojazd do kontroli tylko w terenie zabudowanym.

Kontrola drogowa - co powinien robić kierowca?

Podczas kontroli drogowej kierowca nie powinien wysiadać z kabiny pojazdu i najlepiej żeby trzymał dłonie na kole kierownicy. Inne zachowanie jest możliwe w sytuacji, w której stosowne polecenie wyda funkcjonariusz. Policjant może kazać kierowcy zgasić silnik i np. wysiąść z auta. Poza tym stróż prawa ma możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu w obrębie jednego z obszarów, a w tym układu hamulcowego, układu kierowniczego, widoczności, świateł, kół czy podwozia. W tym celu może nawet zasiąść za kierownicą kontrolowanego pojazdu i wykonać przejazd testowy.

Warto pamiętać o tym, że ocena stanu technicznego może być wzrokowa - to oznacza, że do odebrania dowodu rejestracyjnego policjantowi wystarczy uzasadnione podejrzenie, że w aucie występują usterki.

Kierowco, bądź czujny. Nowa legitymacja

Jeśli będziesz kontrolowany przez policję, zwróć uwagę na legitymację policyjną - od 1 stycznia 2023 roku zmienił się jej wzór. Nowy dokument ma nowe unikatowe zabezpieczenia. Wyjaśniamy, jak poznać oryginał.

Zmiana legitymacji policyjnych to standardowa procedura. Zgodnie z przyjętymi przepisami co cztery lata Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji publikuje rozporządzenie, które określa nowy wzór legitymacji służbowej policjantów. Rotacja ma na celu lepsze zabezpieczenia dokumentu przed fałszerstwami.

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Poprzedni dokument wprowadzono 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z rozporządzeniem legitymacje te straciły ważność z końcem 2022 roku.

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Nowa legitymacja policjanta - rewers: 

 • element graficzny w postaci napisu POLICJA wykonany farbą optycznie zmienną, 
 • linie giloszowe oraz mikrodruki w polu zdjęcia, 
 • element dyfrakcyjny DOVID, 
 • tło reliefowe w postaci napisu POLICJA, 
 • dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego, 
 • mikrodruki, 
 • elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, 
 • element zabezpieczający CLI, 
 • tłoczenia powierzchni. 

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Policyjna legitymacja 2023 r. - awers: 

 • tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym, z napisem POLICJA; 
 • w prawej górnej części wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej; 
 • w górnej części napis POLICJA o wymiarach 35,7 x 6,3 mm; 
 • poniżej napisu POLICJA nazwa jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę; 
 • w górnej części tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym; 
 • w lewej górnej części tła napis w kolorze czarnym ORGAN WYDAJĄCY wraz z nazwą organu, który wydał legitymację służbową; 
 • w dolnej części tła napis w kolorze czarnym „W przypadku znalezienia legitymacji należy niezwłocznie zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej."; 
 • w prawej górnej części dokumentu białe pole z widocznym, w zależności od kąta obserwacji, wizerunkiem twarzy policjanta lub stylizowanymi literami RP; 
 • w dolnej części, na tle reliefowym w postaci napisu POLICJA, obszar zawierający dane przeznaczone do odczytu maszynowego.

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.