Jedziesz 70 km/h za znakiem z ograniczeniem do 70 km/h? Nie zawsze tak można

Nie na każdej drodze ekspresowej można jechać z prędkością do 120 km/h. Nie zawsze, gdy znaki ograniczają prędkość do 70 km/h, można jechać właśnie z taką prędkością. Wyjaśniamy, jak szybko można jechać na poszczególnych drogach.

Już na wstępie wyjaśnijmy, jaka zasada jest nadrzędną w przypadku limitów prędkości: prędkość należy zawsze dostosowywać do warunków panujących na drodze. Trzeba pamiętać, że znaki określające górną granicę prędkości, nie mówią kierowcy, że to właśnie z taką prędkością ma podróżować. To jedynie informacja - nie jedź szybciej, bo będzie to niebezpieczne i możesz dostać mandat.

Zdarza się jednak, że warunki panujące na drodze (np. pogoda), nie pozwalają na bezpieczną jazdę z prędkością, na którą wskazuje znak. Wówczas kierowca musi dostosować prędkość do panujących warunków. Jeśli tego nie zrobi, w razie wypadku może to być fakt świadczący o jego winie.

Zobacz wideo Pijany kierowca nie potrafił zapanować nad samochodem. Zatrzymano go dwukrotnie, tej samej nocy

Prawo określa artykułem 19.1. Prawa o ruchu drogowym, w którym czytamy:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym. Ile można jechać?

Biorąc pod uwagę powyższe, i traktując to jako nadrzędną zasadę dotyczącą limitów prędkości, możemy przejść do ogólnych zapisów dotyczących ograniczeń prędkości na konkretnych typach dróg.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym zostało ujednolicone 1 czerwca 2021 r. Niezależnie od pory dnia limit prędkości wynosi 50 km/h (do 1 czerwca w godzinach 23:00-5:00 limit wynosił 60 km/h). Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym istniał taki podział. Ze względów bezpieczeństwa został zniesiony w ramach większej grupy zmienionych przepisów.

To ogólne zasady dotyczące limitów prędkości w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak zawsze obserwować znaki, ponieważ są miejsca, w których limity są inne. W miastach - na większych, najczęściej dwu- lub trzypasmowych ulicach - często można jechać do 70 km/h lub do 80 km/h. Z kolei w miejscach, gdzie mieszka dużo ludzi albo zlokalizowane są szkoły, ograniczenie wynosi np. 30 km/h.

Ograniczenie prędkości na terenie całej miejscowości. Jak je rozpoznać?

Czasem przy wjeździe do danej miejscowości, pod jej nazwą lub znakiem "obszar zabudowany", zobaczymy znak z informacją o ograniczeniu prędkości. Bardzo ważne: w takiej sytuacji ograniczenie na znaku obowiązuje na terenie całej miejscowości i nie jest odwoływane przez skrzyżowania.

Ograniczenie obowiązuje do końca obszaru zabudowanego. Może zostać też odwołane przez znak z innym limitem dopuszczalnej prędkości. Warto mieć to na uwadze, bo zdarzają się miejscowości, gdzie jechać można np. 30 lub 40 km/h, łatwo więc o złamanie przepisów.

Strefa ograniczonej prędkości

Znak "strefa ograniczonej prędkości", który widać poniżej (to klasyczny znak ograniczenia prędkości, ale na kwadratowym znaku) oznacza wjazd do strefy w obszarze zabudowanym, w którym obowiązuje niższy limit dozwolonej prędkości. Ograniczenie to obowiązuje aż do momentu, kiedy nie miniemy znaku informującego o końcu strefy. Skrzyżowania nie odwołują tego ograniczenia.

Ograniczenie prędkościOgraniczenie prędkości Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Dozwolona prędkość poza obszarem zabudowanym

 • Jak szybko możemy jechać poza obszarem zabudowanym?
 • Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h
 • Na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h
 • Na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h
 • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h
 • Na autostradach - 140 km/h

Tablica limitów prędkości obowiązujących w PolsceTablica limitów prędkości obowiązujących w Polsce Moto.pl

Mandaty za prędkość w 2023 r. Jaka jest wysokość kar?

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł
 • o 11–15 km/h – 100 zł
 • o 16–20 km/h – 200 zł
 • o 21–25 km/h – 300 zł
 • o 26–30 km/h – 400 zł
 • o 31–40 km/h – 800 zł
 • o 41–50 km/h – 1000 zł
 • o 51–60 km/h – 1500 zł
 • o 61–70 km/h – 2000 zł
 • o 71 km/h i więcej – 2500 zł

Koniec z ograniczeniami prędkości na S8 między Przeszkodą a PaszkowemKoniec z ograniczeniami prędkości na S8 między Przeszkodą a Paszkowem fot. GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.