Podatek od samochodu. W 2023 r. będą dwie kary. Dlaczego? Kolejna podwyżka

Kara za brak PCC-3 w roku 2023 może sięgnąć nawet 69 800 zł. W połowie roku jeszcze wzrośnie. Kierowca po zakupie samochodu używanego powinien szybko udać się do urzędu skarbowego. Na dopełnienie formalności jest 14 dni.

Zakup samochodu rodzi obowiązek podatkowy. W celu wyliczenia daniny, należy wypełnić w urzędzie skarbowym należnym miejscu zamieszkania deklarację PCC-3. Na jej podstawie urzędnik wylicza wartość rynkową środka transportu i tym samym określa wysokość podatku. Podatek wynosi dokładnie 2 proc. powyższej kwoty.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Kierowca, podatek - kara za brak PCC-3

Nabywca ma 14 dni kalendarzowych na zgłoszenie się do urzędu skarbowego (lub wysłanie formularza drogą elektroniczną), złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku. Po przekroczeniu tego terminu w pierwszej kolejności urzędnicy zaczną naliczać odsetki ustawowe. Poza tym zgłaszający może otrzymać karę. Jej wysokość zależy od wysokości płacy minimalnej. A ponieważ ta wzrosła 1 stycznia 2023 roku, wzrosła także możliwa wartość kary.

Policyjna kontrola drogowa Policjant wyskoczy z krzaków i wstawi mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy

Kara za brak złożenia deklaracji PCC-3 wynosi od 10 proc. wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. To oznacza że:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku kara wynosi od 349 do 69 800 zł.
  • od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku kara wynosi od 360 do 72 000 zł.

Podatek od zakupu samochodu. Musisz wiedzieć jak go wyliczyć

W przypadku podatku od zakupu samochodu, motocykla, roweru czy innego środka transportu kluczowych jest kilka czynników. Warto pamiętać o tym że:

  • podstawą wyliczenia 2-proc. podatku jest wartość rynkowa. Wartość zapisana na umowie zaczyna się liczyć dopiero wtedy, gdy okazuje się wyższa od wyceny urzędniczej.
  • urzędnicy korzystają z roczników. Kwotę zapisaną w nich można obniżyć wskazując na zły stan pojazdu lub konieczność wykonania napraw – pod warunkiem że jest też niższa na umowie zakupu. Przy rażąco niższej cenie trzeba jednak udowodnić zły stan faktyczny auta opinią rzeczoznawcy lub fakturami za naprawy. To ważne!

Kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu samochodu?

  • Obowiązek podatkowy w przypadku czynności cywilnoprawnej występuje w przypadku przedmiotu, którego wartość przekracza 1000 zł. Mówimy oczywiście o wartości rynkowej. Gdy zatem na umowie pojawia się 800 zł, a urzędnik wyceni auto na 1200 zł, obowiązek podatkowy nadal istnieje. W sytuacji, w której wycena będzie niższa niż 1000 zł, podatku PCC-3 nie ma. Poza tym obowiązek nie dotyczy przedmiotów kupionych na fakturę (VAT i VAT-marża). W tym przypadku wiążącym obciążeniem podatkowym jest VAT, a nie tzw. podatek od wzbogacenia.
Więcej o: