Kolejne porady związane z zimową eksploatacją samochodów publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.
Rozgrzewanie auta na postoju zimą to jeden z częściej występujących w Polsce mitów. I oznacza on aż dwa błędy. Po pierwsze przy niskich temperaturach silnik na postoju nie rozgrzeje się. Wystarczy żeby popracował kilkanaście sekund i kierowca może spokojnie ruszyć w trasę. Po drugie praca jednostki napędowej na postoju oznacza wykroczenie i widmo mandatu.
Czemu rozgrzewanie auta na postoju nie jest legalne? Decyduje o tym art. 60 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on wyraźnie, że "zabrania się kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym i używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem". Z tego punktu widzenia kluczowe jest pojęcie postoju. To według przepisów dokładnie 60 sekund. Tyle auto może stać po rozruchu silnika.
Rozgrzewanie silnika na postoju trwające dłużej niż minutę nie jest legalne. To wbrew przepisom prawa o ruchu drogowym. Złamanie tego zakazu oznacza zatem wykroczenie i widmo mandatu. Ile wynosi kara w 2023 roku? To w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób policjant zakwalifikuje czyn. I tak:
Oczywiście nie jest też tak, że policjanci patrolują o poranku osiedla w poszukiwaniu kierowców, którzy na postoju rozgrzewają silnik w samochodzie. To zatem w dużej mierze widmo potencjalnej kary. Być może nie popularnej, ale nadal w skrajnie niekorzystnym scenariuszu możliwej. I tym materiałem chcemy o tym właśnie przypomnieć.
Skoro silnika na postoju nie warto rozgrzewać, jak kierowca powinien zachować się o poranku? Najlepiej żeby odpalił jednostkę napędową, dał jej kilkanaście sekund i ruszył z miejsca. Do osiągnięcia przez motor temperatury roboczej, lepiej jednak nie wkręcać auta na obroty. Takie podejście pozwoli silnikowi szybciej się nagrzać, a tym samym obniżyć wyniki spalania i ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych związków. To jest też korzystne z punktu widzenia trwałości jednostki napędowej.