Jeep Avenger z silnikiem 1.2 PureTech na polskim rynku od kwietnia. Znamy cenę

Jeep Avenger produkowany w fabryce Stellantis w Tychach, już w kwietniu pojawi się na polskim rynku w odmianie z silnikiem spalinowym. Za samochód napędzany benzynową jednostką 1.2 PureTech 100 trzeba będzie zapłacić minimum 99 900 zł.

Jeep Avenger to najmniejszy SUV amerykańskiej marki, który został opracowany przez Europejczyków (Włosi odpowiadają za stylistykę, a Francuzi m.in. za technologię napędu) oraz jest produkowany w Europie (zakład Stellantis w Tychach). Model ten oparty o platformę e-CMP debiutował w 2022 roku jako pierwszy w pełni elektryczny Jeep. Od 1 grudnia 2022 r. na Starym Kontynencie sprzedano ponad 12 000 sztuk, a seryjna produkcja w śląskiej fabryce ruszyła 31 stycznia 2023 r.

Odmiana elektryczna pod maską skrywa silnik o mocy 156 KM i 260 Nm, który został połączony z akumulatorem o pojemności 54 kWh działającym pod napięciem 400 V. Układ obsługuje moc ładowania do 100 kW. To oznacza, że ładując akumulator prądem stałym można w ciągu 24 minut uzupełnić energię od 20 do 80 proc. Producent deklaruje zasięg na napędzie elektrycznym do 400 km w cyklu mieszanym (WLTP) i ponad 550 km w trybie jazdy miejskiej. Średnie zużycie energii ma wynosić 15,8 kWh/100 km.

Avenger jest pierwszym samochodem Jeepa z napędem na przednią oś, wyposażonym w standardzie w systemy zarządzania trakcją (Selec Terrain) i kontroli zjazdu (Hill Descent Control), które w połączeniu z 200-milimetrowym prześwitem, 20-stopniowym kątem natarcia i 32-stopniowym kątem zejścia, czyni go pojazdem o niespotykanych w tym segmencie możliwościach terenowych. Jednak imponujący prześwit i kąty zostaną docenione głównie w codziennej jeździe. Producent z czasem planuje wprowadzić do oferty odmianę z napędem na cztery koła.

Jeep Avenger produkowany w TychachJeep Avenger produkowany w Tychach Fot. Materiały prasowe

Jeep Avenger 1.2 PureTech 100

Podczas premierowego pokazu Avengera w Warszawie importer oficjalnie potwierdził, że samochód będzie oferowany na polskim rynku w wersji z benzynowym silnikiem 1.2 PureTech 100. Jednostka ta jest często stosowana w pojazdach Grupy Stellantis - trzycylindrowy, turbodoładowany motor rozwija moc 100 KM. Napęd będzie kierowany na przednią oś poprzez 6-biegową skrzynię manualną. Spalinowy Avenger zmieści w bagażniku 385 litrów ładunku (wersja elektryczna ma bagażnik o pojemności 355 l).

W Polsce cena Jeepa Avengera z silnikiem 1.2 PureTech 100 będzie startować od 99 900 zł. To ponad 70 tys. zł mniej w stosunku do Avengera w odmianie elektrycznej. Auto pojawi się u dealerów marki Jeep już w kwietniu (wariant elektryczny zaparkuje w salonach na przełomie maja i czerwca). Co ciekawe, Jeep Avenger w odmianie spalinowej poza Polską będzie oferowany jeszcze tylko we Włoszech oraz w Hiszpanii.

Avenger niezależnie od zastosowanego napędu, będzie oferowany w tych samych wersjach wyposażenia (Avenger, Longitude, Altitude, Summit) z opcjonalnymi 5 pakietami pozwalającymi na dalszą personalizację konfiguracji. Do wyboru jest 7 kolorów nadwozia (dwubarwne nadwozie z czarnym dachem w wyższych wersjach) oraz 4 wzory obręczy aluminiowych (od 16" do 18"). Już podstawowa odmiana zawiera m.in.: w pełni LED-owe reflektory, klimatyzację automatyczną, 10,25-calowy ekran dotykowy oraz w pełni cyfrowy zestaw wskaźników 7", tempomat i asystent pasa ruchu (Lane Keeping Assist) czy całą gamę usług online.

Więcej ciekawych wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Jeep Avenger zaprezentowany w WarszawieJeep Avenger zaprezentowany w Warszawie Fot. Rafał Mądry

Zobacz wideo Tego Gladiatora rzadko spotkasz na polskich drogach
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.