Kiedy można jechać po alkoholu? Sposoby na promile łączy jedno. To bzdury i mity

Wielu Polaków wierzy, że w walce z alkoholem we krwi może pomóc woda, mocna kawa albo zimny prysznic, ale eksperci przestrzegają. "Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy".

Kiedy można jechać, jeśli się piło?

Zasada jest prosta. Piłeś? Nie jedź. Nie tylko tego samego dnia. Również następnego rano, a jeśli już musisz, to sprawdź się alkomatem. Alkohol jest zdradliwy, a popularne metody mogą pomóc w walce z kacem, ale nie promilami we krwi.

Tak naprawdę na promile jest tylko jeden skuteczny lek - czas.

Zobacz wideo Pościg policjantów za pijanym kierowcą. We krwi niemal 2 promile alkoholu i brak prawa jazdy

Ile może wypić kierowca?

Organizm potrzebuje więcej czasu na pozbycie się alkoholu, niż mogłoby się wydawać. Wbrew pozorom jedzenie tylko wydłuża czas trzeźwienia. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki, bo po ich wypiciu w twoim organizmie będzie nieco ponad 0,5 promila alkoholu. Tę, z pozoru niewielką dawkę twój organizm będzie spalał przez sześć godzin. Jeśli w takim stanie zatrzyma cię drogówka, potraktuje cię jak przestępcę - wynik powyżej 0,5 promila nie jest już wykroczeniem.

Metody na spalanie alkoholu

Jest kilka metod na walkę z kacem i przyspieszenie trzeźwienia, w które powszechnie wierzą Polacy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research na grupie 1090 polskich kierowców wynika, że najpopularniejsze jest picie dużej ilości wody, na co decyduje się 40 proc. z nas. Jakie jeszcze metody na kaca mają Polacy? Zimny prysznic, aktywność fizyczną, picie kawy oraz spożycie tłustego posiłku. Z jakich metod korzystają Polacy, by szybciej wytrzeźwieć?

  • Picie wody w dużych ilościach - 42,5 proc.
  • Zimny prysznic - 34,2 proc.
  • Aktywność fizyczna - 26,5 proc.
  • Picie kawy - 26,3 proc.
  • Nie korzystałem/am z żadnych metod - 26 proc.
  • Spożycie tłustego posiłku - 24,9 proc.
  • Celowe wywoływanie wymiotów - 7,5 proc.
  • Inna metoda - 1,7 proc.
  • Wolę nie odpowiadać - 1,4 proc.

Czy metody na przyspieszenie trzeźwienia w ogóle działają?

Każdy z nas inaczej toleruje i spala alkohol, więc niektóre z powyższych rozwiązań mogą się okazać skuteczne w walce z kacem, bo jedzenie, picie czy prysznic nie przyspieszą spalania alkoholu. Nie są to więc metody, które powinni wykorzystywać kierowcy, chcący wsiąść za kółko po imprezie.

Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy

- podkreślają eksperci. Najlepszą metodą na pozbycie się alkoholu jest po prostu odczekanie. Jedyną z powyższych metod, która może w tym pomóc jest aktywność fizyczna.- Odczekanie to rozsądne podejście, gdyż wymienione wyżej sposoby są w stanie potencjalnie polepszyć samopoczucie, ale nie wpływają na szybsze metabolizowanie alkoholu. Jedynie intensywna aktywność fizyczna może pomóc w bardzo ograniczonym stopniu. Chcąc pozbyć się alkoholu, trzeba poczekać, aż organizm sobie z nim poradzi. Niestety nie istnieją cudowne metody na szybsze trzeźwienie - komentuje Hunter Abbott z firmy AlcoSense Laboratories.

Ile po wypiciu można jechać?

Musimy pamiętać, że nie ma uniwersalnego przelicznika, który pozwoli jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nas reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Czy można ufać internetowym, wirtualnym alkomatom? Podają one wartości orientacyjne i ich wskazania trzeba traktować jako wskazówkę.

Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, ale przy tym dużo jedli, rano wzięli zimny prysznic i zapełnili brzuchy porządnym śniadaniem, to na pewno są trzeźwi. A to nieprawda.Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu

- powiedział Moto.pl policjant stołecznej drogówki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA