Policjanci walczą z kradzieżami aut. Poradnikiem i dobrym słowem

Dolnośląscy wybrali nietypowe rozwiązanie walki z kradzieżami i włamań do samochodów. Poradnikiem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Policjanci często otrzymują zgłoszenia o włamaniu do pojazdu lub jego kradzieży. Już podczas wysłuchiwania pokrzywdzonego zauważają elementy, które mogłyby zapobiec stracie lub uszkodzeniu mienia.

Zobacz wideo Ukradł busa i uciekał nim przed policją! Nie miał też uprawnień. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności

Z tego powodu dolnośląscy policjanci przygotowali mini poradnik, który ma przypomnieć właścicielom samochodów jak się zabezpieczyć przed przykrymi w skutkach konsekwencjami swoich działań.

Na pierwszy ogień według funkcjonariuszy, które trzeba przypomnieć właścicielom aut jest, że auto powinno posiadać alarm kabiny, specjalne blokady mechaniczne i ukryty wyłącznik zapłonu. Kolejną sprawą jest, że auto powinno być zaparkowane na parkingu strzeżonym, a jeśli się nie da, to w dobrze widocznym miejscu, mocno uczęszczanym, a w nocy oświetlonym i w pobliżu domu. Do tego policja radzi oznakować ważne elementy wyposażenia samochodu.

Dalej mundurowi przypominają co należy zrobić po zaparkowaniu, nawet na krótką chwilę:

  • sprawdzić, czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
  • włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
  • bagaże tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy zostawić w schowkach lub bagażniku. Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania,
  • jeżeli w samochodzie jest radio z demontowanym panelem, to panel ten należy zabierać ze sobą, a nie chować do schowka czy pod fotel,
  • odchodząc od samochodu kluczyki należy schować do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiać dokumentów samochodu w jego wnętrzu,
  • parkując na posesji czy w garażu nie otwierać bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.

Mundurowi także radzą, żeby podczas podróży nie zabierać autostopowiczów z podejrzanych miejsc (w tym także osób dopiero co poznanych), nie zatrzymywać się w miejscach zalesionych, na pustkowiach i słabo oświetlonych czy pozostawiać auto na postoju, gdy widoczne są bagaże.

Jak zatem widać, wszystkie powyższe rady są właściwie podstawami. Jak natomiast wiadomo, o rzeczach podstawowych właściwie człowiek zapomina.

Więcej o: