Podatek od samochodu w 2023 r. Ile kierowca ma czasu? Kara może być ogromna

Kara za brak PCC-3 w roku 2023 to nawet 72 tys. zł. Kierowca po zakupie samochodu używanego powinien szybko udać się do urzędu skarbowego. Na dopełnienie formalności jest 14 dni.

Podatek od zakupu samochodu 2023

Zakup samochodu, ale też motocykla, roweru czy innego środka transportu, to typowa czynność cywilnoprawna. Rodzi zatem obowiązek podatkowy. W celu wyliczenia daniny, należy wypełnić w urzędzie skarbowym należnym miejscu zamieszkania deklarację PCC-3. Na jej podstawie urzędnik wylicza wartość rynkową środka transportu i tym samym określa wysokość podatku.

Podatek wynosi dokładnie 2 proc. powyższej kwoty.

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] Jak wygląda polski rynek motoryzacyjny? Odpowiada Fabien Goulmy z Renault

Kierowca, podatek - kara za brak PCC-3

Nabywca ma 14 dni kalendarzowych na zgłoszenie się do urzędu skarbowego (lub wysłanie formularza drogą elektroniczną), złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku. Po przekroczeniu tego terminu w pierwszej kolejności urzędnicy zaczną naliczać odsetki ustawowe. Poza tym zgłaszający może otrzymać karę. Jej wysokość zależy od wysokości płacy minimalnej. A ponieważ ta wzrosła 1 stycznia 2023 roku, wzrosła także możliwa wartość kary.

Kara za brak złożenia deklaracji PCC-3 wynosi od 10 proc. wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. To oznacza że:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku kara wynosi od 349 do 69 800 zł.
  • od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku kara wynosi od 360 do 72 000 zł.

Podatek od zakupu samochodu. Musisz wiedzieć jak go wyliczyć

W przypadku podatku od zakupu samochodu, motocykla, roweru czy innego środka transportu kluczowych jest kilka czynników. Warto pamiętać o tym że:

podstawą wyliczenia 2-proc. podatku jest wartość rynkowa. Wartość zapisana na umowie zaczyna się liczyć dopiero wtedy, gdy okazuje się wyższa od wyceny urzędniczej.

urzędnicy korzystają z roczników. Kwotę zapisaną w nich można obniżyć wskazując na zły stan pojazdu lub konieczność wykonania napraw – pod warunkiem że jest też niższa na umowie zakupu. Przy rażąco niższej cenie trzeba jednak udowodnić zły stan faktyczny auta opinią rzeczoznawcy lub fakturami za naprawy. To ważne!

Kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu samochodu?

Obowiązek podatkowy w przypadku czynności cywilnoprawnej występuje w przypadku przedmiotu, którego wartość przekracza 1000 zł. Mówimy oczywiście o wartości rynkowej. Gdy zatem na umowie pojawia się 800 zł, a urzędnik wyceni auto na 1200 zł, obowiązek podatkowy nadal istnieje. W sytuacji, w której wycena będzie niższa niż 1000 zł, podatku PCC-3 nie ma. Poza tym obowiązek nie dotyczy przedmiotów kupionych na fakturę (VAT i VAT-marża). W tym przypadku wiążącym obciążeniem podatkowym jest VAT, a nie tzw. podatek od wzbogacenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.