Policyjne drony polowały na pieszych i kierowców, czyli akcja "Bezpieczny pieszy" w kujawsko-pomorskim

Policjanci z woj. kujawsko-pomorskiego od 31 stycznia do 12 lutego prowadzili akcję "Bezpieczny pieszy". Jak sama nazwa wskazuje, działania skupiały się poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na celowniku policji znaleźli się jednak tak kierowcy, jak i sami piesi.

Więcej informacji o policyjnych akcjach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

OFERTY AVANTI24.PL: Po modowe inspiracje zapraszamy na Avanti24.pl

W ramach akcji policjanci przyglądali się zachowaniu pieszych, a także przejeżdżających w rejonie przejść kierowców. Funkcjonariusze w akcji wykorzystywali drony oraz mobilne centra monitoringu.

Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę w odniesieniu do pieszych, to głównie przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, ale również chodzenie nieprawidłową stroną drogi, czy też brak elementów odblaskowych. W przypadku kierowców było to przekraczanie prędkości, wyprzedzanie przed i na przejściach oraz nieustępowanie pierwszeństwa pieszym.

"Bezpieczny pieszy" w Bydgoszczy

Policjanci z wydziału ruchu drogowego z Bydgoszczy ujawnili łącznie 868 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ponad połowa z nich była związana z przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym (442 przypadki), czy niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej - 118 pieszych.

 

Wyniki akcji wToruniu

W przypadku toruńskich funkcjonariuszy interwencji było o połowę mniej — niemal 430, z czego 52 razy dotyczyły one pieszych, a ponad 370 kierowców. Do najczęstszych przewinień przechodniów należało niestosowanie się do czerwonego światła na przejściu oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Natomiast kierowcy najczęściej dopuszczali się przekraczania prędkość w obrębie przejść. Policjanci podczas akcji wystawili niemal 250 mandatów karnych, pouczyli przeszło 170 osób, a wnioski o ukaranie do sądu sporządzono w 7 przypadkach.

 

Działania w Inowrocławiu

Inowrocławska policja ujawniła 306 wykroczeń popełnionych przez pieszych, spośród których najwięcej przewinień dotyczyło przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym (274). Z kolei kierujący popełnili aż 481 wykroczeń, z czego najwięcej, bo aż 379, dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie przejść. Jak przekazała asp. szt. Justyna Piątkowska z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu - "Funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi 37 pieszych, a 269 z nich pouczyli. Wobec 313 kierujących zastosowali mandaty karne, a wobec 168 – pouczenia".

OFERTY AVANTI24.PL: Te bluzki działają cuda! Maskują mankamenty sylwetki i wyglądają obłędnie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.