Zeekr X to nowy, elektryczny crossover z Chin. Ma coś wspólnego z Izerą

Nowy model Zeekr X dołączy do dużego sedana o nazwie 001 oraz minivana 009. Chiński producent postawił na

Zeekr X to chiński crossover reprezentujący tzw. nową falę. Wcześniej crossovery były podporządkowane praktyczności, czyli mówiąc wprost - były po prostu nudne. Samochody nowe generacji zaskakują wyglądem i rozwiązaniami upakowanymi w kompaktowych rozmiarach. Właśnie taki nurt reprezentuje nowy produkt należącego do Geely chińskiego producenta samochodów elektrycznych.

Więcej informacji z rynku motoryzacyjnego znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Samochód uzupełni gamę modelową marki Zeekr, pomiędzy sedanem o nazwie 001 oraz minivanem o równie tajemniczej nazwie 009. Jak donoszą informatorzy z Chin, auto zadebiutuje na salonie samochodowym w Szanghaju. Impreza startuje w dniach 18-27 kwietnia. O nowym modelu wiadomo jeszcze niewiele, poza tym, że będzie oferowany w konfiguracji 4- i 5-osobowej.

Zobacz wideo

Auto zbudowano na platformie SEA opracowanej przez Geely. Na tej samej bazie powstanie model Smart #1, Volvo XC30 oraz... Izera. Pod maskę trafi silnik elektryczny montowany z tyłu o mocy 268 KM (200 kW) lub nieco słabsza jednostka o mocy 154 KM (115 kW). Przednionapędowe układy zostały przeszczepione wprost z modelu Smart #1. Flagowa wersja rozpędzi się do 100 km/h w 3 sekundy, a prędkość maksymalna to 190 km/h.

Zeekr X trafi na chiński rynek w drugim kwartale tego roku. Dopiero później marka rozpocznie ofensywę na wybranych rynkach europejskich, m.in. w Norwegii, Holandii i Szwecji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.