Shoichiro Toyoda nie żyje. Syn założyciela Toyoty był oddany marce przez całe życie

W wieku 98 lat zmarł Shoichiro Toyoda, piastujący stanowisko honorowego prezesa Toyoty. Był wnukiem założyciela marki, Sakichiego Toyody oraz ojcem obecnego, świeżo mianowanego szefa - Akio Toyody.

Shoichiro Toyoda urodził się w 1925 roku, a już 27 lat później, po ukończeniu Uniwersytetu w Nagoi, rozpoczął swoją karierę w rodzinnej firmie. Pracując dla Toyoty, w pierwszych latach koncentrował się na kontroli jakości i rozwoju technologii. W międzyczasie zdobył doktorat z inżynierii – specjalizował się we wtryskach paliwa.

Więcej informacji z rynku motoryzacyjnego znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przez kilka dekad swojej kariery piastował różne stanowiska w ramach powiększającej się firmy. W 1961 roku był dyrektorem zarządzającym, a sześć lat później objął stanowisko starszego dyrektora zarządzającego. W 1970 roku awansował na wiceprezesa zarządu, a w 1981 roku został prezesem odpowiedzialnym za sprzedaż. Rok później połączono działy sprzedaży i produkcji, a na ich czele stanął właśnie Shoichiro Toyoda.

Zobacz wideo

W latach 1992-1999 pełnił funkcję prezesa zarządu, a wraz z nadejściem kolejnej dekady ustąpił ze stanowiska. Do 2009 roku pozostawał honorowym prezesem zarządu. W sumie zasiadał w zarządzie przez 57 lat.

Shoichiro Toyoda był honorowym przewodniczącym Akademii Kaiyo i Japońskiej Federacji Biznesu. Od 2017 roku był również honorowym doradcą Stowarzyszenia Biznesu Samochodowego w Japonii. Podczas swojej kariery otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę Deminga (w 1980 roku) za zasługi projakościowe oraz Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (w 2001 roku). W swojej ojczyźnie otrzymał cztery medale honorowe, za wkład w dobrobyt kraju.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.