Konfiskata aut pijanym kierowcom. Rząd zadecydował, że trafią do ukraińskiej armii

Łotewski rząd zadecydował, że samochody skonfiskowane pijanym kierowcom będą przekazywane na rzecz ukraińskiej armii. O decyzji poinformował na początku tygodnia łotewski premier.

Inicjatywę konfiskowania pojazdów pijanym kierowcom i przekazywania ich Ukrainie zapoczątkowało łotewskie ministerstwo finansów. Resort przygotowuje odpowiednie przepisy w tym zakresie.

Więcej informacji z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Łotewski rząd wprowadził w ubiegłym roku zaostrzone przepisy. Kierowcy, którzy przekroczyli 1,5 promila alkoholu we krwi muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną i konfiskatą pojazdów.

Łotewski rząd miał w ostatnich latach duży problem z pijanymi kierowcami. Pod tym względem kraj plasował się jako jeden z najgorszych w Europie. Jak podają łotewskie media, każdego dnia na terenie kraju dochodzi do przypadków aut pijanym kierowcom. Od momentu wprowadzenia przepisów, wskaźniki delikatnie się poprawiają.

Zobacz wideo

Natomiast samochody, które trafiały na aukcje, cieszyły się ogromną popularnością, za sprawą atrakcyjnych cen. W licytacjach mogą uczestniczyć osoby fizyczne i prawne. Przygotowywana zmiana przepisów pozwoli przekazywać samochody na rzecz pogrążonej wojną Ukrainy.

Aktualnie obowiązujące przepisy na Łotwie dopuszczają stężenie alkoholu u doświadczonego kierowcy na poziomie 0,5 promila. Początkujący kierowcy (posiadają prawo jazdy do 2 lat) nie mogą przekraczać 0,2 promila.

Więcej o:
Copyright © Agora SA