Ukraińcy zniszczyli "niezniszczalnego" rosyjskiego Terminatora. Co to za pojazd? [WIDEO]

Ukraińskie wojsko kontra rosyjska propaganda: 1:0. Żołnierzom udało się pod Kreminną w obwodzie ługańskim zniszczyć niezniszczalny według Rosjan ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów - BMPT Terminator.

"Mówicie zatem, że Terminator nie tonie i nie pali się?" - napisał na Twitterze Serhij Hajdaj, szef władz Ługańszczyzny. Okazało się, że armii ukraińskiej udało się zniszczyć pod Kreminną wóz o wymownej nazwie Terminator. Był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez naszych żołnierzy – poinformował jednocześnie Hajdaj.

Pełna wiadomość pod zdjęciami i filmem z ataku na BMPT Terminator brzmiała następująco:

"Niedawno ruscy przechwalali się w swojej propagandowej telewizji wozem wsparcia czołgów o szumnej nazwie Terminator. Tyle pięknych słów, że tej maszyny prawie nie da się zniszczyć... (...) Mówicie zatem, że Terminator nie tonie i nie pali się?" – napisał szef władz Ługańszczyzny

Co to jest BMPT Terminator?

Terminator to ciężki wóz bojowy, który powstaje na podwoziu czołgu T-72 lub T-90. Pojazd charakteryzuje się solidnym opancerzeniem i potężną jak na tego typu pojazd siłą rażenia. Jego zadaniem jest ochrona czołgów przed żołnierzami i lekkimi pojazdami przeciwnika.

Na wspomnianym podwoziu osadzony jest załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne z zapasem 850 naboi kal. 30x165 mm i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 naboi) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. Po obu stronach kierowcy, znajdują się też stanowiska granatników maszynowych kaliber 30 mm. Załoga Terminatora składa się z pięciu osób: dowódcy, kierowcy i operatora uzbrojenia oraz dwóch strzelców granatników maszynowych. Poniżej film pokazujący możliwości bojowe Terminatora.

Z powodu swoich imponujących danych technicznych rosyjska propaganda określała Terminatora „superbronią" trudno zniszczalną dla wroga. Co ciekawe sam pojazd jest wynikiem doświadczeń wojsk rosyjskich z wojen w Czeczenii, gdzie czołgi w terenie zabudowanym były niszczone przez żołnierzy za pomocą prostych i tanich granatników.

Terminator ma na polu walki wspierać czołgi – w ternie jeden wóz przypada na dwa czołgi, a w warunkach miejskich jeden terminator wspiera jeden czołg. Tak zróżnicowany arsenał sprawia, że Terminator może niszczyć bardzo różnorodne cele. Od żołnierzy przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, po nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe. Dodatkowo są w stanie niszczyć umocnienia i zabudowania.

Źródło: defence24.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.