Niemieckie autostrady w ruinie. Rekordowe korki, kierowcy tracą setki tysięcy godzin

Mityczne niemieckie autostrady powoli popadają w ruinę. Tylko w ubiegłym roku łączna długość korków na drogach szybkiego ruchu wynosiła aż 733 tys. km. Kierowcy podróżujący za naszą zachodnią granicą spędzili w korkach łącznie 330 tys. godzin.

Niemiecki rząd prowadzi właśnie zażartą dyskusję na temat przyszłości autostrad. Z jednej strony federalny minister transportu, Wolker Wissing, zabiega o wpisanie modernizacji autostrad na listę priorytetowych inwestycji. Chodzi o rozbudowę istniejących dróg o dodatkowe pasy ruchu.

Z drugiej strony projekt ten próbują zahamować Zieloni i niemiecka minister środowiska – Steffi Lemke. Jej zdaniem rozbudowa autostrad nie przysłuży się osiągnięciu celów klimatycznych.

Więcej informacji z europejskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wolker Wissing przedstawił dane, które pokazują, że w ubiegłym roku na niemieckich autostradach przetransportowano towary o łącznej masie 3,7 mln ton. To dziesięć razy więcej niż za pośrednictwem kolei. Zdaniem ministra coraz większe korki na autostradach doprowadzą do pustych półek w sklepach oraz zagrożą stabilności państwowej gospodarki.

Eksperci prognozują, że najbliższy rok przyniesie wzrost liczby korków na niemieckich autostradach. Powodem będą odkładane przez lata remonty. Wiele mostów i wiaduktów przebiegających w ciągu dróg szybkiego ruchu wymaga remontu lub przebudowy. Jeśli niemiecki rząd nie zabezpieczy funduszy na realizację tych celów, sytuacja będzie coraz trudniejsza.

Zobacz wideo

Tymczasem niemiecki automobilklub ADAC opublikował zestawienie korków na niemieckich autostradach. Z raportu wynika, że zanotowano w sumie 474 tys. korków i spowolnień o łącznej długości 733 tys. km. W sumie kierowcy spędzili 330 tys. godzin w korkach.

Najbardziej ruchliwymi dniami na niemieckich autostradach jest wtorek, środa i czwartek, w godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych (7:00-8:00 oraz 14:00-18:00). Najgorzej jest w miesiące wakacyjne oraz w grudniu.

Natomiast najbardziej zakorkowane niemieckie autostrady to A8 (pomiędzy Stuttgartem i Karlsruhe, w pobliżu Pforzheim), A3 (pomiędzy przejściem granicznym Passau/Suben i Pasawą) oraz A10 (Dreieck Werder – Derieck Postdam).

Więcej o:
Copyright © Agora SA