Wpisali ci do rubryki 12 w prawie jazdy kod 01.06? Mandat jest teraz trzykrotnie wyższy

Kod w prawie jazdy to tylko cztery cyfry i kropa. Taki ciąg znaków zmienia jednak wszystko i może się stać poważnym problemem w czasie kontroli drogowej. Bo dziś mandat to nie 500, a 1500 zł. I to też kwota minimalna.

Więcej porad dotyczących polskiego stanu prawnego w kwestii uprawnień kierowców publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Kierowca, aby móc otrzymać uprawnienie do kierowania pojazdami, musi zdać egzamin państwowy. Tyle że sam fakt pozytywnego wyniku nie sprawia jeszcze, że uprawnienie staje się bezwarunkowe. Bo takie nie jest! Kierowca do korzystania z prawa jazdy musi być trzeźwy oraz powinien stosować się do wymogów dotyczących chociażby rodzaju pojazdu czy jego DMC. A na tym nie koniec.

Zobacz wideo Motocyklista pędził 128 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci przerwali niebezpieczną jazdę

Kod w prawie jazdy określa warunek do uzyskania uprawnień do kierowania

Bywa że uprawnienia do kierowania są dawane prowadzącemu przy założeniu istnienia dodatkowych wymogów. Przykład? Kierowca nosi okulary, a więc musi je mieć także za kółkiem. Kierujący opanował sztukę jazdy autem w modelu wyposażonym w automatyczną przekładnię, ma zatem prawko tylko na automat. Za istnienie dodatkowych wymogów odpowiadają kody. Te są wpisywane w rubryce 12. prawa jazdy. Wiedza dotycząca istnienia kodu i umiejętność jego zdekodowania jest dla kierowcy kluczowa. Bo policjant w czasie kontroli drogowej z pewnością z tym zadaniem sobie poradzi.

Jednym z bardzie popularnych kodów w prawie jazdy jest 01.06. Oznacza on konieczność posiadania w czasie jazdy okularów lub szkieł kontaktowych. Skąd pomysł na ten kod? Ten wynika z zaświadczenia lekarskiego dostarczonego w czasie starania się o uprawnienia. Lekarz musiał wskazać w nim wadę wzroku. Tym samym z pewnością skrócił też termin obowiązywania badań.

Kod w prawie jazdy. Popularne pytania i odpowiedzi

W tym punkcie na myśl nasuwa się kilka pytań. Mowa o:

  • Skoro obecnie nie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy, skąd policjanci będą wiedzieli o istnieniu kodu? Na podstawie numeru PESEL sprawdzą uprawnienia kierowcy w bazie CEPiK. Tam informacja o kodzie pojawi się.
  • Przy kodzie 01.06 kierowca może mieć okulary lub szkła kontaktowe. Z okularami sprawa jest oczywista. Jak jednak policjanci sprawdzą obecność szkieł kontaktowych? Albo uwierzą kierującemu na słowo, albo poproszą go o wyjęcie jednego ze szkieł, albo zabiorą go na badanie lekarskie do szpitala.
  • Co oznacza scenariusz, w którym kierowca z kodem 01.06 w prawie jazdy, prowadzi auto bez okularów lub szkieł kontaktowych? Nie spełnia podstawowego warunku. To oznacza że w sensie prawnym prowadzi pojazd bez uprawnień.

Kod 01.06 może być kosztowny. 1,5 tys. zł mandatu to minimum!

Scenariusz z jazdą bez uprawnień z pewnością sprawi, że kierowca nie będzie zadowolony z rozstrzygnięcia w czasie kontroli drogowej. Bo o ile do niedawna wykroczenie to oznaczało 500 zł mandatu, dziś grzywna startuje od 1,5 tys. zł. Startuje, a więc równie dobrze kierowca może dostać 5 tys. zł od policjanta lub 30 tys. zł od sądu.

Już jest źle, a będzie gorzej. Bo jest jeszcze art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. W jego głos kierujący, który prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, musi mieć również orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. W skrócie kierowca straci prawo jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.