Policjanci odebrali 11 nowych pojazdów za 2,5 mln zł. Jeden zamiast kół ma gąsienice

Dolnośląscy policjanci odebrali 11 nowych pojazdów służbowych o wartości ponad 2,5 miliona złotych. Są to auta elektryczne, furgony, motocykle oraz quady. Jedna ze specjalistycznych maszyn zamiast kół ma gąsienice.

Nowy sprzęt, który 6 lutego został przekazany dolnośląskim policjantom, będzie wykorzystywany przez funkcjonariuszy pełniących służbę na terenie miast i powiatów województwa. Samochody to zakup współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz budżetu Komendy Głównej Policji. Motocykle i quady zostały sfinansowane w całości ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wartość zakupionego sprzętu transportowego opiewa na kwotę ponad 2,5 mln zł.

Do floty trafiło 5 elektrycznych Nissanów Leaf wraz ze stacjami do ich ładowania. Bezemisyjne oznakowane radiowozy wyposażone w silniki o mocy 150 KM będą służyć funkcjonariuszom z Legnicy, Polkowic, Milicza, Świdnicy oraz Jawora. Kolejne samochody to dwa Fordy Transity napędzane silnikami wysokoprężnymi. W specjalistycznych furgonach na ulice Wałbrzycha i Wrocławia wyjadą policjanci z Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Radiowozy będą pełnić funkcję stacji diagnostycznych, a przewożony w nich sprzęt posłuży m.in. kontroli emisji spalin pojazdów mechanicznych oraz ich stanu technicznego.

Zobacz wideo Policjanci odebrali 11 nowych pojazdów za 2,5 mln zł

Park maszyn wałbrzyskich policjantów powiększył się również o 2 quady przystosowane do pełnienia służby patrolowej w trudnym terenie. Są to pojazdy marki TGB BLADE, w wersji oznakowanej wraz z przyczepkami do ich transportu. Posiadają silniki benzynowe o mocy 83 KM, a jeden z nich zamiast kół ma system gąsienicowy. Quady umożliwią funkcjonariuszom m.in. jeszcze skuteczniejsze prowadzenie działań poszukiwawczych osób zaginionych, czy też walkę z kłusownictwem lub dyscyplinowanie innych użytkowników tego typu pojazdów oraz motocykli, którzy płoszą zwierzynę i rozjeżdżają leśne ścieżki.

Szybki dojazd samochodem w miejsca odległe lub trudno dostępne, które znajdują się w obrębie rzek i cieków wodnych, bywa mocno utrudniony albo niekiedy wręcz niemożliwy. Dlatego też, aby być jeszcze bardziej skutecznymi w działaniu, dolnośląscy wodniacy zostali wyposażeni w dwa motocykle. Są to pojazdy nieoznakowane typu enduro, a policjanci otrzymali je wraz z kaskami wyposażonymi w system łączności.

Zakup nowych pojazdów ma przełożyć się na zwiększenie skuteczności działań oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miast i powiatów Dolnego Śląska.

Więcej ciekawostek na temat motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.