Ruszyły przygotowania pod budowę fabryki Izery. Robotnicy wycinają duży kawałek lasu

Ruszyły przygotowania pod budowę fabryki samochodów elektrycznych marki Izera. Na gruncie zlokalizowanym pod Jaworznem rozpoczęła się wycinka sporego kawałka lasu. Pod budowę obiektu trafią tereny o powierzchni około 300 hektarów, a tymczasem ekolodzy rozkładają ręce.

Urząd Miejski w Jaworznie potwierdził, że na mocy specustawy o przeznaczeniu gruntów leśnych, uruchomiono prace przygotowawcze na terenach inwestycyjnych. Na działce o powierzchni około 300 hektarów, zlokalizowanej przy węźle A4 z S1, powstanie fabryka pierwszego polskiego samochodu elektrycznego Izera.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Radio TOK FM przekazało, że ruszyła wycinka drzewostanu wraz z oczyszczaniem terenu. Przedstawiciel urzędu miejskiego w Jaworznie potwierdził w rozmowie z dziennikarzem, że „prace wykonywane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przez podmioty do tego uprawnione". Dostęp na teren budowy dla osób postronnych jest zakazany ze względu na bezpieczeństwo pracowników.

Zobacz wideo

Zdaniem przedstawicieli miasta, tereny przeznaczone pod wycinkę lasów nie stanowią dużej wartości przyrodniczej. Urzędnicy przekonują, że wcześniej przeniesiono "to, co było cenne". W sieci pojawił się film ukazujący fragment obszaru przeznaczonego pod inwestycję. Specjalnie zabezpieczono teren o powierzchni 5 hektarów ogrodzono płotem o długości 1,6 kilometra. Znajdują się tam oczka wodne, wokół których żyją płazy i ptaki.

Dominik Madej, działacz Polskiej Zielonej Sieci, ocenił na łamach TOK FM, że wycinka 50- bądź 70-letniego drzewostanu to "porażka systemu ochrony przyrody w kraju". Jego zdaniem budowa nowych fabryk powinna się odbywać w bardziej przemyślany sposób.

 

Wiosną 2021 roku Jaworzno zawnioskowało o możliwość wycięcia ogromnej powierzchni lasu, ale Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach nie wydała wtedy zgody na wycinkę i wskazała inne tereny inwestycyjne. Niedługo później, na mocy specjalnej ustawy, przekazano grunty pomiędzy Lasami Państwowymi a miastem.

Kiedy powstanie fabryka Izery w Jaworznie?

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez spółkę Electromobility Poland (EMP), uruchomienie fabryki samochodów elektrycznych jest planowane na grudzień 2025 roku. Budowa obiektu ma kosztować polskich podatników prawie 6 mld złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.