Zaskakujące dane z fotoradarów. Mniej mandatów? To będzie więcej fotoradarów

Ciekawe informacje płyną z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Liczba wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary działające systemie CANARD spadła w ubiegłym roku o jedną trzecią. Mimo to na polskich drogach pojawi się jeszcze więcej takich urządzeń.

Już w przyszłym roku na polskich drogach pojawi się co najmniej 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. To jednak nie koniec „niespodzianek", jakie szykuje GITD dla kierowców w najbliższych miesiącach.

Więcej informacji z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

System CANARD zarządza 524 urządzeniami rejestrującymi wykroczenia, głównie przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Do tej listy zaliczają się fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości oraz kamery rejestrujące wjazd na czerwonym świetle. Tylko w ubiegłym roku urządzenia zarejestrowały ponad milion naruszeń. Suma wydaje się duża, ale w porównaniu z 2021 rokiem jest mniejsza o prawie jedną trzecią.

Liczba przekroczeń prędkości spadła w ubiegłym roku o ponad 30 proc. W 2021 roku urządzenia zarejestrowały ponad 1,43 mln wykroczeń, a w ubiegłym roku poniżej miliona. Statystyki wskazują, że kierowcy wyraźnie zdjęli nogę z gazu. To efekt wprowadzenia zaostrzonego taryfikatora mandatów na początku 2022 roku oraz obowiązującej od września recydywy oraz dwuletniego terminu przedawnienia mandatów i punktów karnych.

Zobacz wideo

CANARD zarejestrował o ponad 200 tys. mniej przypadków przekroczenia prędkości powyżej 30 km/h. Większość wykroczeń (ok. 57 proc.) dotyczy przekroczenia prędkości w zakresie od 11 do 20 km/h. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów grozi za to od 100 zł (przedział 11-15 km/h) do 200 zł (przedział 16-20 km/h).

Najwięcej pracy w ubiegłym roku miały urządzenia zainstalowane na terenie Mazowsza. Wynika to również z wielkości obszaru oraz gęstości sieci urządzeń monitorujących przestrzegania prędkości. Na tym terenie znajduje się 90 urządzeń, które w ubiegłym roku zarejestrowały ponad 338 tys. wykroczeń. Najmniej pracy miały urządzenia zlokalizowane w województwie opolskim – prawie 13 tys. wykroczeń.

W tym roku GITD zamierza zakończyć projekt rozbudowy sieci fotoradarów na polskich drogach. W związku z tym pojawi się 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 30 nowych systemów rejestrujących wjazd na czerwonym świetle oraz 5 urządzeń monitorujących przejazdy kolejowo-drogowe pod kątem niestosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej.

Warto wspomnieć, że GITD od kilku miesięcy sukcesywnie wymienia najstarsze i najbardziej wyeksploatowane fotoradary. Na drogach pojawi się 247 nowych urządzeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.