Elektryk BMW? Nie zaktualizujesz go, jeśli nie spełnisz warunków

Nie da się zaktualizować pojazdów elektrycznych BMW, jeśli nie spełni się kilku warunków. Jeden z nich: nie mieszkaj na górce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Nowoczesne, inteligentne samochody pobierają aktualizacje z chmury. Krótko mówiąc pobierają dane za pomocą wifi lub komórkowej transmisji danych. Jednak, żeby mogły być zainstalowane trzeba spełnić kilka wymogów. Inaczej cała procedura może się okazać mało bezpieczna, np. nie zaktualizujesz auta, jeśli zaparkowany jest pod wzniesienie.

Zobacz wideo 7 tys. złotych kary dla pirata drogowego z BMW

Tak przynajmniej jest w BMW. W celu zaktualizowania systemu należy go zaparkować na płaskiej powierzchni. Ważna jest również temperatura. Ogólnie wiele aktualizacji darmowych lub płatnych ma swoje wymagania co do stanu samochodu.

Właściwie czemu należy tak dbać o właściwe warunki podczas aktualizacji? Otóż wystarczy jeden wadliwy plik lub część kodu, aby samochód zachowywał się w niewłaściwy sposób lub nawet nie dałoby się go uruchomić.

Właściciel BMW i4 odkrył, że auto ogólnie jest gotowe do zaktualizowania, ale system napotkał jeden problem – miejsce parkowania. „Droga jest zbyt stroma, aby rozpocząć instalację. Proszę zaparkować pojazd na równym podłożu" – brzmiał komunikat.

Można się z tego śmiać, ale podczas aktualizacji w aucie resetują się różne systemy, zatem możliwe jest, że auto mogłoby się np. stoczyć, jeśli aktualizacja wpływałaby w jakiejś części na system parkowania.

Co więcej, nowe pojazdy są wyposażone w mnóstwo czujników. Muszą one zostać odpowiednio skalibrowane. Nikt przecież nie chce przecież, aby tylne światła wyłączały się po naciśnięciu pedału hamulca, a takie rzeczy mogą się zdarzyć. Z tego też powodu producent samochodów nie zezwala na dokonywanie jakichkolwiek zmian, gdy na zewnątrz jest zimniej niż -10 stopni Celsjusza.

Instrukcja obsługi BMW i4 zawiera kilka wymagań dotyczących udanej instalacji aktualizacji oprogramowania. Są to:

  • bateria musi być wystarczająco naładowana (zwykle ponad 20%);
  • światła awaryjne muszą być wyłączone;
  • wybierak „biegu" musi mieć włączony tryb „P";
  • samochód musi być wyłączony;
  • temperatura na zewnątrz nie może być niższa niż -10 stopni Celsjusza;
  • samochód musi być zaparkowany na równym podłożu.

Wystarczy, że któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony, a aktualizacja nie uruchomi się.

Ponadto BMW zaleca parkowanie z dala od drogi publicznej, zamknięcie wszystkich drzwi i okien, wyłączenie świateł i niepozostawianie żadnych energochłonnych urządzeń, takich jak telefon, na podstawce do ładowania bezprzewodowego lub takich podłączonych do prądu. Ponadto kluczyk samochodowy należy pozostawić w pojeździe, ponieważ potwierdza zgodę na instalację.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.