• Link został skopiowany

Policyjna akcja na Pomorzu. Ujawniono ponad 1800 wykroczeń

Policja z Pomorza przeprowadziła w poniedziałek i wtorek akcję "Bezpieczny pieszy". W jej ramach ponad 600 funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem przechodniów w obrębie przejść dla pieszych. Ujawniono 1847 wykroczeń popełnionych przez kierowców, jak i niezmotoryzowanych uczestników ruchu.
Policyjna akcja na Pomorzu. Ujawniono ponad 1800 wykroczeń. Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

W ramach akcji "Bezpieczny pieszy" przeprowadzonej 30 i 31 stycznia, ponad 600 policjantów prowadziło kontrole w obrębie przejść dla pieszych. Jak przekazała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku podkom. Karina Kamińska - "Podczas minionych dwóch dni od wczesnych godzin porannych mundurowi zwracali szczególną uwagę na wykroczenia, które najczęściej skutkują tragicznymi zdarzeniami z udziałem pieszych oraz innych, niechronionych uczestników ruchu drogowego".

OFERTY AVANTI24.PL: Po modowe inspiracje zapraszamy na Avanti24.pl

W trakcie akcji policjanci wykryli 1847 wykroczeń, które zostały popełnione przez kierowców, jak i samych pieszych. Jak przekazała podkom. Kamińska - "637 razy przyczyną interwencji było nieprzestrzeganie przepisów przez pieszych". Oficer wśród najczęściej popełnianych przez przechodniów wykroczeń wymieniła m.in. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie w miejscach zabronionych, korzystanie z urządzeń elektronicznych w sposób ograniczający obserwację otoczenia, czy też niekorzystanie z elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Z kolei kierowcy najczęściej dopuszczali się nieustępowania pierwszeństwa pieszym na przejściach lub wchodzącym na nie. Przypomnijmy — za popełnienia tego wykroczenia grozi mandat w wysokości 1500 oraz 15 punktów karnych.  Kolejnym najczęstszym "grzechem" zmotoryzowanych była zbyt szybka jazda w rejonie przejść. "Zbyt szybka jazda w rejonie przejścia dla pieszych była powodem 667 interwencji" - przekazała rzeczniczka.

Zobacz wideo

Odpowiedzialność ciąży na wszystkich uczestnikach ruchu

Przy okazji warto nadmienić, że w 2022 roku połowa wszystkich tragicznych wypadków miała miejsce właśnie w rejonie przejść dla pieszych. Kierowcy powinni wiedzieć, że w ich obrębie należy zachować szczególną ostrożność, zwolnić i stosować zasadę „ograniczonego zaufania". Z kolei każdy niechroniony uczestnik ruchu musi mieć w pamięci, że niestosowanie się do przepisów naraża go na utratę zdrowia, a nawet życia. Jak dodaje sama podkom. Kamińska - "Korzystanie z urządzeń elektronicznych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, jest niepotrzebnym ryzykiem, którego skutki mogą być tragiczne".

OFERTY AVANTI24.PL: Prezentujemy modne sukienki na wiosnę 2023. Plisowana maxi w kwiaty została stworzona po to, by eksponować atuty!

Więcej o: