Rusza kolejny etap budowy linii tramwajowej na Wilanów. Ważne zmiany dla kierowców

Linia tramwajowa w kierunku Wilanowa wkracza w kolejny etap realizacji. Już za kilkanaście dni plac budowy powiększy się o kolejne obszary. To oznacza spore zmiany dla kierowców poruszających się w tej dzielnicy.

Wkrótce rusza następny etap prac przy budowie linii tramwajowej prowadzącej na Wilanów. Konieczna będzie przebudowa wielu instalacji umieszczonych pod ziemią. Firma Budimex, główny wykonawca robot, planuje w najbliższym czasie działania na zamkniętym odcinku ulicy Jana III Sobieskiego i Alei Rzeczypospolitej pomiędzy ulicą van Beethovena i Branickiego.

Więcej informacji z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpierw rozpocznie się przebudowa wodociągu i odwodnienia, a w kolejnych etapach zaplanowano przebudowę ciepłociągów. Zmiany wiążą się z wykonaniem głębokich wykopów oraz ich zabezpieczeniem. Kolejne prace zakładają również przebudowę instalacji elektrycznych. Roboty powinny się zakończyć na przełomie kwietnia i maja.

Robotnicy nie mają zbyt dużo czasu na przebudowę głównej rury zaopatrującej w ciepło tę część Warszawy, ponieważ podłączenia można dokonać tylko od czerwca do sierpnia. Do tego czasu wszystkie prace przygotowawcze muszą zostać zakończone.

Tramwaj do Wilanowa. Organizacja ruchu na ul. Puławskiej w WarszawieBędzie tramwaj do Wilanowa. Jest komunikacyjny chaos, a ja mieszkam w oku cyklonu

Drogowcy wydłużą od 18 lutego buspas na Alei Wilanowskiej, wytyczony pomiędzy ulicą van Beethovena a Dolną. Na tym odcinku podróżuje w godzinach szczytu prawie 50 autobusów, które w ciągu godziny mogą przetransportować nawet 6 tysięcy pasażerów. Przedłużony buspas pozwoli na sprawniejszą komunikację w tej okolicy.

Od 13 lutego br. autobusy 217 będą zapewniać połączenie Wilanowa do metra linii M1. Trasa nie zakończy się przy ulicy Sarmackiej, tylko będzie prowadzić od skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego, przez Płaskowickiej, Cynamonową, Ghandi do stacji metra Imielin. Stacja Imielin zyska tym samym połączenie trzech linii – 217, 263 i 319. Przy Imielinie autobusy tych linii będą jechać w kierunku Wilanowa.

Zobacz wideo

Z tej części Wilanowa do centrum będą jechać co 4-5 minut autobusy linii 522. Rozkład pozostanie niezmieniony wraz z początkiem ferii, a kursy realizowane w dni nauki szkolnej będą utrzymane. Linia E-2 (z pętli Wilanów do Centrum) w związku z utrudnieniami na ulicy Jana III Sobieskiego będzie funkcjonować również w czasie ferii.

Remont wymusi zmianę końcowego odcinka trasy autobusów linii 172. Skręt w lewo z ul. Jana III Sobieskiego w św. Bonifacego nie będzie możliwy. Autobusy będą skręcać w prawo i dojadą do pętli Stegny, a nie do pętli Sadyba.

Następny etap zmian w organizacji ruchu w tej dzielnicy rozpocznie się wraz z początkiem ferii. Już w nocy z 10 na 11 lutego nastąpi przełożenie ruchu w ciągu ulicy Jana III Sobieskiego z jezdni wschodniej na zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z ulicą van Beethovena do skrzyżowania z ulicą Witosa.

Jeśli dopiszą warunki pogodowe, 15 lutego w nocy, ruch na ulicy Sobieskiego – od skrzyżowania z ulicą Witosa do skrzyżowania z aleją Wilanowską - zostanie skierowany z jezdni wschodniej na zachodnią.

W połowie ferii – 18-19 lutego – nastąpi zmiana ruchu na alei Rzeczypospolitej: na odcinku od al. Wilanowskiej do ulicy Klimczaka z jezdni wschodniej na zachodnią, zaś na odcinku od ul. Klimczaka do ulicy Branickiego – z jezdni zachodniej na jezdnię wschodnią.

Od 7 lutego ekipa remontowa rozpocznie montować oznakowanie pionowe od skrzyżowania ulicy Sobieskiego z ulicą van Beethovena. Wykonawca zastrzega, że harmonogram prac może ulec niewielkiej zmianie z powodu pogody.

Budowa linii tramwajowej zakończy się w pierwszej połowie 2024 roku. Dzięki temu skróci się czas dojazdu mieszkańców z Wilanowa do centrum. Przejazd potrwa około 25 minut.

Więcej o: