Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Służby miały problem z dojazdem [wideo]

W nocy (30 stycznia) doszło do tragicznego wypadku na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Jadwisin i Chojnów w kierunku Zgorzelca (woj. dolnośląskie). Jedna osoba zginęła, a dwie osoby zostały ranne w zderzeniu trzech busów.

Jak informuje dolnośląski oddział GDDKiA, do wypadku doszło w poniedziałek (30 stycznia) przed godziną 22. Trzy busy zderzyły się na 67. kilometrze autostrady A4. Zginęła jedna osoba (kierowca busa), a dwie zostały ranne.

Więcej informacji z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trasa w kierunku Zgorzelca przez wiele godzin była nieprzejezdna. Na miejscu zdarzenia pierwsi pojawili się strażacy z OSP Zagrodno. Jeden z kierowców był zakleszczony w samochodzie, a dwie osoby trafiły do szpitala w Legnicy i Bolesławcu. Utrudnienia zakończyły się dopiero ok. 3 nad ranem. Służby ustalają okoliczności tego zdarzenia.

Korytarz życia w polskich realiach

Ratownicy opublikowali na Facebooku film, który pokazuje utrudniony dojazd do miejsca zdarzenia. Wóz ratunkowy musiał się przeciskać pomiędzy samochodami. Odcinek autostrady A4 w tym miejscu jest bardzo wąski i od lat nie spełnia wymagań dotyczących autostrad.

Drugą kwestią jest brak korytarza życia, dzięki któremu służby mogą sprawnie i szybko dojechać na miejsce. Dlatego warto pamiętać o obowiązku, który może uratować czyjeś życie.

Korytarz życia obowiązuje na trasach, gdzie są przynajmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku. Kierowcy na obu pasach zjeżdżają na skrajną stronę swojego pasa w kierunku pobocza i barierek, żeby udrożnić ścieżkę biegnącą środkiem drogi. Z korytarza życia mogą korzystać wyłącznie pojazdy uprzywilejowane oraz pojazdy biorące udział w akcji ratowniczej.

Kierujący, który będzie utrudniać przejazd pojazdu uprzywilejowanego, podlega karze z artykułu art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. W taryfikatorze grzywna została określona na kwotę wynoszącą od 500 do 2500 zł. Jeśli policjant uzna, że kierowca stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, dopisze do jego konta 6 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.