Największe motoryzacyjne rynki świata. Rosja z największym spadkiem w historii

Problemy produkcyjne, wahania pocovidowe i kłopoty z inflacją. Wszystkie te tendencje widać w globalnych wynikach sprzedaży aut. Rekordowy spadek zaliczyła jednak Rosja. W tamtejszych salonach zapanował armagedon. Zbyt spadł o 59 proc.

Więcej na temat światowego rynku motoryzacyjnego przeczytasz również w serwisie Gazeta.pl.

Nad kondycją rynku motoryzacyjnego na świecie postanowili pochylić się redaktorzy serwisu Motor1.com. Ci zliczyli sumaryczne wyniki sprzedaży fabrycznie nowych samochodów w sumie w 78 krajach świata. A z ich wyliczeń jasno wyszło, że na tych rynkach producenci motoryzacyjni sprzedali w sumie prawie 78,5 mln pojazdów. Jeszcze ciekawiej wyglądają jednak dane z podziałem na poszczególne rynki.

Zobacz wideo Fiat Ducato został odnaleziony po kilkunastu godzinach od zgłoszonej kradzieży

Pierwsze są Chiny. W roku 2022 sprzedaż sięgnęła 27 mln aut

Światowych hegemonów sprzedaży samochodów na świecie jest przede wszystkim pięciu. Absolutnym numerem jeden są oczywiście Chiny. W kraju środka w roku 2022 sprzedało się blisko 27 mln fabrycznie nowych pojazdów. To stanowi wzrost w stosunku do roku 2021 o 2 proc. i jednocześnie oznacza ponad 34 proc. światowego wolumenu. Skąd taki wynik? Po pierwsze wpływ na to ma populacja. W Chinach mieszka 1,4 mld ludzi. To liczba ponad 4-krotnie przekraczająca ilość mieszkańców USA! Po drugie kraj środka ma masę rodzimych producentów. Ci sprzedają auta tanie i słabej jakości.

Największe motoryzacyjne rynki świata 2022Największe motoryzacyjne rynki świata 2022 Motor1

Numerem dwa zestawienia światowych rynków motoryzacyjnych są Stany Zjednoczone. Za oceanem sprzedało się ponad 13,8 mln nowych samochodów. To stanowi spadek o 8 proc. Bardzo ciekawie wygląda trzecia pozycja zestawienia. Tą zajmują Indie. W kraju tym w roku 2022 sprzedało się blisko 4,4 mln nowych aut. A to oznacza wzrost rynku o rekordowe 24 proc.! Czwarta jest Japonia (prawie 4,2 mln aut i spadek o 5 proc.), a piąte Niemcy (prawie 2,9 mln aut i praktycznie taki sam wynik, jak w roku 2021).

Ciekawostka? Zwróćcie uwagę, że w pierwszej dziesiątce głównych rynków motoryzacyjnych świata tylko dwa kraje mogą się pochwalić wzrostem sprzedaży. Jeden wypadł neutralnie, a w przypadku reszty mamy do czynienia ze spadkami.

Rosja ze spadkiem sprzedaży nowych aut o 59 proc. To makabryczny wynik!

Czy w tej perspektywie "modna" ostatnio Rosja zdobyła jakiś laur? Oczywiście. Tyle że chyba nie taki, na którym mogło jej zależeć. Bo rynek motoryzacyjny w tym kraju zaliczył rekordowy spadek. A właściwie to nawet nie spadek, co raczej armagedon i pogrom w jednym. Rosjanie w całym roku 2022 kupili nieco ponad 677 tys. fabrycznie nowych samochodów. Choć wynik na pierwszy rzut oka prezentuje się dość przyzwoicie, w tym samym czasie oznacza spadek zbytu o potężne 59 proc. w stosunku do roku 2021. Z perspektywy producentów to oznacza, że Rosja zniknęła ze światowej mapy. I to dosłownie!

Największe motoryzacyjne rynki świata 2022Największe motoryzacyjne rynki świata 2022 Motor1

Tak tragiczny wynik to pewnie wynik sankcji po spowodowaniu wojny w Ukrainie. Większość światowych marek wycofała się ze sprzedaży czy montażu pojazdów w Rosji. Na rynku pozostali zatem producenci rodzimi (którzy i tak nie radzą sobie z produkcją) lub marki chińskie. To zdecydowanie minimalizuje ewentualny wolumen sprzedaży i sprawia, że w roku 2023 rynek w Rosji będzie w jeszcze gorszej kondycji.

Sprzedaż samochodów w Polsce. Jak wypadł nasz kraj?

No dobrze, ale co z Polską? W przypadku naszego kraju i zestawienia przygotowanego przez serwis Motor1.com mamy dla kierowców jedną dobrą i jedną złą informację. Dobra jest taka, że na mapie Europy mamy szósty co do wielkości rynek motoryzacyjny. Sprzedaliśmy w sumie prawie 482 tys. pojazdów. Pokonały nas Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy czy Hiszpania. Zła informacja jest taka, że zbyt nowych aut w Polsce zmalał. Spadek sprzedaży w stosunku do roku 2021 sięgnął 7 proc.

Największe motoryzacyjne rynki świata 2022Największe motoryzacyjne rynki świata 2022 Motor1

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.