Francja pod ścianą? Wpuści do ciężarówek 16-latków

Francja mocno przemodelowała przepisy dotyczące kierowców zawodowych. Rząd zdecydował się wpuścić za kierownicę wielotonowych aut 16-latków. Nie chodzi o kursy, tylko odbywanie praktyk na drogach publicznych.

Czy Francję doścignął ten sam problem, co polską i niemiecką branżę transportową, skoro władze decydują się na tak radykalny krok? Bez wątpienia wypuszczenie na drogi publiczne wielotonowych ciężarówek z nastolatkami za kierownicą, jest dość odważnym posunięciem. 

Francji zdecydowała, że 16-latkowie nie tylko będą mogli odbyć kursy na prawo jazdy, ale też rozpocząć praktyki za kierownicami ciężarówek. Jak donosi serwis branżowy 40-ton.net, takie zapisy wprowadzono dekretem z 5 stycznia 2023 roku.   

Jednak nie każdy 16-latek dostanie taką możliwość. Jest jeden kluczowy warunek do spełnienia. Na praktyki mogą trafić jedynie uczniowie szkół zawodowych, którzy kształcą się na zawodowych kierowców.

Zobacz wideo

Szkoły mają zapewnić im odbycie kursu na prawo jazdy kategorii B, C oraz C+E. Następnie 16-latkowie będą musieli odbyć co najmniej 3,5-godzinne szkolenie z obsługi pojazdu w prywatnych firmach transportowych. Samochód, w którym szkoleni będą uczniowie, musi być też wyraźnie oznaczony specjalną tablicą

Po zaliczeniu instruktażu uczniowie będą mogli w firmach transportowych odbywać już zawodowe praktyki. Warunkiem jest jednak, że nie będą prowadzić aut ciężarowych w pojedynkę. W kabinie zawsze będzie musiał ich nadzorować "dorosły" kierowca z uprawnieniami i 5-letnim doświadczeniem.  

Źródło: 40-ton.net 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.