Mercedes dzieli się zyskami z pracownikami. Po kilkadziesiąt tysięcy złotych do kieszeni

Mercedes postanowił podzielić się sukcesem z pracownikami. Niemiecki producent wypłaci rekordowe premie za imponujące wyniki spółki w 2022 roku. Każdy pracownik otrzyma dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Mercedes poinformował, że jego pracownicy otrzymają premię z tytułu udziału w zyskach. To zasługa imponujących wyników niemieckiej marki w 2022 roku. Bonus opiewa na 7300 euro. Pracownicy otrzymają przelew w wysokości około 34 tys. zł. Poprzednia premia wypłacana przez Mercedesa była trochę niższa – wynosiła 6495 euro (ok. 28,5 tys. zł).

Mimo wszystkich wyzwań rok 2022 był dla Mercedesa pod szczęśliwą gwiazdą. (…) Dzięki udziałowi w zyskach na rekordowym poziomie chcielibyśmy wyrazić nasze szczególne podziękowania za ogromną elastyczność i niestrudzone zaangażowanie oraz umożliwić pracownikom odpowiedni udział w sukcesie firmy

- powiedział Ergun Lümali, przewodniczący generalnej rady zakładowej Mercedes-Benz Group AG.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To najwyższy bonus w historii Mercedesa. Dodatkowe pieniądze trafią do 93 tys. pracowników. Niemiecki producent poinformował na stronie internetowej, że udział w zyskach trafi na konta pracowników wraz z kwietniową pensją.

Zobacz wideo

Mercedes przekazał, że kierownictwo wraz z Naczelną Radą Zakładową uzgodniły zmianę sposobu przeliczenia podziału zysku firmy za rok finansowy 2023. Udział pracowników w sukcesie marki ma być jeszcze bardziej ukierunkowany na realizację celów firmy oraz konsekwentne dążenie do spełniania zrównoważonej strategii korporacyjnej dla wszystkich grup zatrudnionych. Program udziału w zyskach dla pracowników taryfowych funkcjonuje w niemieckiej marce od 1997 roku.

Niemiecka marka sprzedała w 2022 roku 2,05 mln samochodów osobowych. Wprawdzie był to spadek o 1 proc. rok do roku, ale w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedaż wzrosła o 17 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się modele elektryczne. Tylko w czwartym kwartale 2022 roku sprzedaż wzrosła o 124 proc., dając w sumie wynik 117 800 sztuk.

Aż o 37 proc. wzrósł popyt na najdroższe samochody Mercedesa, oferowane ze znaczkiem Maybach. Samochody cieszyły się dużym powodzeniem w Chinach, Japonii, Korei Południowej i na Bliskim Wschodzie.

W Europie i Ameryce Północnej sprzedaż wzrosła o 1 proc. i 3 proc., a na pozostałych rynkach Mercedes zaliczył 27 proc. spadek sprzedaży. Główną przyczyną była agresja Rosji na Ukrainę. Również w Chinach marka spod znaku gwiazdy uzyskała o 1 proc. gorszy wynik niż przed rokiem.