Pieszy potrącony na przejściu w Katowicach. Doznał obrażeń głowy i ręki

W Katowicach na ul. Wojewódzkiej kierowca Chevroleta potrącił 43-letniego pieszego. Poszkodowany mężczyzna z obrażeniami głowy i ręki został przewieziony do szpitala.

Groźną sytuację na oznakowanym przejściu dla pieszych w Katowicach zarejestrował przypadkowy zmotoryzowany, który miał w samochodzie zainstalowaną kamerkę. Zdarzenie miało miejsce w czwartek 5 stycznia w Katowicach, a film ku przestrodze dla innych trafił na stronę śląskiej policji.

Kierowca Chevroleta Cruze na ul. Wojewódzkiej podczas wykonywania manewru skrętu w lewo z ul. Damrota, nie zachował szczególnej uwagi i ostrożności. 47-latek nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej i wjechał wprost w mężczyznę przechodzącego na zielonym świetle przez oznakowane przejście. Na drodze w tym czasie panowały niekorzystne warunki atmosferyczne, które powinny stanowić dodatkowy sygnał o konieczności uważnej obserwacji otoczenia.

Zobacz wideo Pieszy potrącony na przejściu w Katowicach

Poszkodowany 43-latek z obrażeniami głowy i ręki został przewieziony do szpitala. Wykonujący czynności na miejscu zdarzenia drogowego policjanci zatrzymali 47-letniemu mieszkańcowi powiatu bielskiego prawo jazdy, a sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Obowiązek zachowania ostrożności

Przypominamy, że piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierujący muszą bezwzględnie pamiętać o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić mu pierwszeństwa. Podstawa to także podwyższona czujność w  rejonie skrzyżowań.

Aby ograniczyć ilość niebezpiecznych sytuacji drogowych, piesi powinni dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania i upewnić się, że mogą przejść na drugą stronę jezdni. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Zabronione jest również korzystanie z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni. Warto także wiedzieć, że znacząco poprawiają widoczność na drodze elementy odblaskowe, w które pieszy musi być wyposażony poza terenem zabudowanym.

Więcej wiadomości na temat zdarzeń drogowych znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.