Część kierowców z prawem jazdy B zyskała nowe uprawnienia. Koniec z przelicznikiem

Od 1 stycznia kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy z kodem 96 otrzymali dodatkowe uprawnienia. Mogą ciągnąć cięższą przyczepę niż wcześniej.

Nowe uprawnienia prawo jazdy kat. B

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Bywają sytuacje, gdy kierowca musi coś przewieźć przyczepą. Jednak, jeśli nie ma prawa jazdy B+E to pozostawała mu lekka przyczepa. Chyba, że miał kod 96.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 139

Kod 96 pozwalał ciągnąć cięższą przyczepę pod warunkiem, że masa zestawu (auto plus przyczepa) nie przekraczała 4,25 t. Jednak to nie wszystko. Masa przyczepy nie mogła przekraczać masy auta, a druga sprawa, że całkowita masa pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy nie mogła przekraczać stosunku 1,33:1.

Kierowcy byli zmuszeni obliczać, to czy mogą ciągnąć daną przyczepę, co w efekcie dawało, że chociaż cały zestaw nie przekraczał 4,25 t., to i tak przyczepa musiała być lżejsza z ładunkiem, aby spełnić ten drugi wymóg.

Prawo jazdy akt. B - kod 96. Jaką przyczepę można ciągnąć?

Od 1 stycznia jednak to się zmieniło. Osoby posiadające kod 96 nie muszą już obliczać i martwić się przelicznikiem 1,33:1. Co za tym idzie, kierowcy mogą teraz ciągnąć cięższą przyczepę.

Kod 96 jest dosyć łatwo uzyskać. Nie trzeba przechodzić przez kurs ani zdawać egzaminu teoretycznego. Wystarczy egzamin praktyczny, który kosztuje około 170 zł.

Bez kodu 96 nie można ciągnąc cięższej przyczepy. Z całą pewnością nowe uprawnienia przydadzą się tym, którzy chcieli podróżować z cięższą przyczepą kempingową. Warto pamiętać o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Prawo jazdy kategorii B - czym można jeździć

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może jeździć samochodami osobowymi lub małymi dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. To kluczowy parametr, dlatego trzeba go wyjaśnić. Dopuszczalną masę całkowitą pojazdu określono w ustawie Prawo o ruchu drogowym. DMC oznacza łączną masę pojazdu lub zespołu pojazdów wraz z masą ładunku i osobami podróżującymi deklarowaną jako dopuszczalną na drodze procesu homologacyjnego. Znajdziecie ją w dowodzie rejestracyjnym swojego samochodu w rubryce "F".

Powszechnie uważa się, że kategoria B równa się samochód osobowy i większość z nas uważa, że z podstawowym prawem jazdy możemy jeździć "zwykłymi" autami. Już największe SUV-y budzą w nas respekt, a niektórzy nawet pytają, jak kierowca radzi sobie z takimi rozmiarami. Warto jednak zwrócić uwagę, że DMC na poziomie 3,5 t to naprawdę sporo i nie zawęża naszych uprawnień do klasycznych osobówek. Na kategorii B możemy jeździć:

  • Małymi dostawczakami.
  • Pikapami.
  • Małymi busami i największymi vanami.
  • Kamperami.

Lista jest jednak znacznie dłuższa i znajdują się na niej nawet małe motocykle. Więcej przeczytasz w tym miejscu:

Więcej o: