Kapliczka z Matką Boską na środku skrzyżowania. Oto Polska w pigułce

Polskie drogi przeszły przez ostatnie lata ogromną metamorfozę. Dziś kierowcy mogą się przemieszczać po Polsce znacznie szybciej i bezpieczniej niż przed kilkoma dekadami. Jednak w niektórych zakamarkach naszego kraju wciąż można się natknąć na takie niespodzianki, jak kapliczka na środku skrzyżowania.

Okazuje się, że kapliczka umieszczona na środku drogi nie jest rzadkim widokiem na naszych drogach. O jednym z takich miejsc wspomnieli niedawno koledzy z autoswiat.pl. To "Matka Boska Drifterska" z Wólki Dąbrowickiej na Mazowszu.

Wystarczy kilka minut, żeby znaleźć podobne miejsca w Mapach Google, w różnych zakamarkach Polski. "Matka Boska Drifterska" występuje m.in. w Gajęcicach niedaleko Pajęczna, w Oszczywilku niedaleko Puław, a także w Krasieniecu Zakupnym niedaleko Krakowa.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W większości przypadków krzyż na środku drogi ustawiano wiele lat temu, gdzie lokalni kierowcy przez wiele lat nie widzieli asfaltu. Jakimś cudem większość takich miejsc przetrwała niewzruszona czasy, kiedy krajobraz wokół się zmieniał i w końcu położono nawierzchnię asfaltową.

Wokół ulokowanych na środku skrzyżowania kapliczek można zauważyć intensywne ślady ogumienia. Kierowcy często próbują w takich swoich umiejętności drifterskich (zwłaszcza w przednionapędowych samochodach). Jak widać, wciąż czuwa nad nimi "opatrzność".

Zobacz wideo

W dzisiejszych czasach instalacja takiego obiektu, w takim miejscu, nie byłaby możliwa ze względu na przepisy. Jak widać, nawet podczas remontów, drogowcy nie mieli odwagi, żeby zrobić coś z takimi obiektami. W niektórych miejscach w Polsce takie kapliczki mają już ponad 100 lat na karku. I znając życie, przetrwają w tych miejscach jeszcze wiele lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.